Modernizace dálnice D1 bude s ohledem na příznivé počasí pokračovat i v listopadu. Podmínky jsou lepší, než se čekalo, a stavbaři tak můžou oproti původním předpokladům stavět až o měsíc déle.

Práce v současnosti probíhají na všech čtyřech modernizovaných úsecích. A to i přesto, že se původně plánovalo jejich ukončení k jednatřicátému říjnu. Aby mohly stavební firmy opravovat nejstarší českou dálnici i v listopadu, muselo ale ministerstvo dopravy prodloužit stavební povolení na všechny čtyři rekonstruované úseky D1 o dva týdny. Pokud počasí vydrží, stavět se bude až do konce tohoto měsíce.

„Klimatické podmínky jsou tak dobré, že by bylo chybou, kdybychom je nevyužili. Ministerstvo dopravy vydalo na žádost zhotovitelů povolení s uzavírkami, a práce tak mohou pokračovat minimálně do poloviny listopadu,“ říká generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Pavel Kočica.

V zimě se nestaví

S ohledem na probíhající práce se tak řidiči i v listopadu setkají na dálnici s dopravním omezením. Podle aktuálně vydaných rozhodnutí ministerstva dopravy bude ale stavba nejpozději do konce listopadu přerušena. Od prosince by měli řidiči na trase mezi Prahou a Brnem cestovat bez větších problémů.

„Vše se odvíjí od zimní údržby a počasí. Nepočítáme s tím, že bychom povolení dále prodloužili. Nicméně pokud by počasí umožňovalo stavět, tak bychom aktuálně vyhodnotili situaci a pravděpodobně jen pro vybraný úsek, kde by to bylo přínosné, bychom povolení prodloužili o týden, maximálně dva“, řekl Tomáš Neřold, tiskový mluvčí ministerstva dopravy. Rekonstrukce tak znovu začne na jaře, jakmile dovolí počasí.

Oprava dálniční tepny byla několikrát odložena, mimo jiné kvůli průtahům v tendru a odvolání firem, které v soutěži o modernizaci neuspěly. Místo v březnu se začalo na některých úsecích pracovat až v červnu. Díky letošnímu nadprůměrně teplému listopadu je možné, že se podaří skluz částečně dohnat. „Podle smlouvy mají firmy na stavbu šedesát dva týdnů od doby, kdy kopnou do země. Nabírají maximum práce. Neumím si představit, když je listopad, jaký je, že by se práce zastavily a my jsme nedělali. Panují optimální klimatické podmínky a je snaha, aby se udělalo co nejvíc,“ dodává Martina Vápeníková, vedoucí komunikace ŘSD.