Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil přibližně šestimiliardový tendr Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na dostavbu dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou. Rozhodnutí je pravomocné, ŘSD se proti němu neodvolalo.

Podle úřadu ŘSD nestanovilo dostatečnou lhůtu pro doručení žádostí o účast v tendru s ohledem na složitost zakázky. "Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl ÚOHS v rozhodnutí.

Firmy, které se o zakázku chtěly ucházet, potřebovaly oprávnění, které vydává Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. ŘSD sice opakovaně lhůtu prodlužovalo, ani jednou ale nedosáhla úřadem požadovaných 60 dní.

"Nedostatečná délka stanovené lhůty mohla být (pro firmy) odrazující natolik, že zájem o účast v tomto zadávacím řízení vůbec neprojevily a žádost o účast tak vůbec nepodaly," uvedl ÚOHS v rozhodnutí.

Podle věstníku veřejných zakázek má nový úsek dálnice, dlouhý 14 kilometrů, vzniknout do dvou let. Součástí tendru jsou i oboustranná odpočívadla.

V Česku na celé dálnici D1 vedoucí v délce 377 kilometrů z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska chybí dobudovat jen u Přerova úsek Říkovice – Lipník nad Bečvou. Úsek mezi Přerovem a Lipníkem je částí nedokončené trasy.

Loni v listopadu vyjeli řidiči poprvé na úsek dálnice mezi Bohumínem na Karvinsku a polskými hranicemi, který navazuje na polskou dálnici A1. Letos začala modernizace nejstarší české dálnice mezi Prahou a Brnem.