Bývalá šéfka kontroly kvality českých dálnic Miloslava Pošvářová se jen po několika týdnech spolupráce ve zlém rozchází s ministrem dopravy Antonínem Prachařem (ANO). Ve čtvrtek na mimořádné tiskové konferenci oznámila, že končí v týmu Prachařových poradců. Důvod? Prachař prý o ní šíří lži. 

„Varoval přede mnou ministryni spravedlnosti (Helenu Válkovou). Říkal jí, že si má na mě dát pozor, že jsem prý na ŘSD kradla. Podle mě se dopustil trestného činu, protože to tvrdí bez důkazů,“ uvedla Pošvářová.

Prachařovo nařčení se podle Pošvářové týká stovek milionů korun, které mělo ŘSD zaplatit za expertní posudky ke kvalitě zvlněné ostravské dálnice D47 a za služby právníků. ŘSD už dříve veřejně uvedlo, že chce prověřit, zda Pošvářová neutratila peníze zbytečně.

Ministr Prachař se proti slovům Pošvářové ohradil. Prý o ní rozhodně neřekl, že kradla.

„Pokud bych přece něco tak závažného řekl, musel bych na to mít důkazy. A pokud by takové indicie existovaly, šel bych s tím na policii, aby to řádně prošetřila,“ řekl Prachař pro IHNED.cz.

Dodal, že o rozhodnutí Pošvářové skončit v jeho týmu poradců se dozvěděl ve středu večer z médií. A nechtěl se k tomu příliš vyjadřovat. „Je to osobní rozhodnutí paní Pošvářové,“ řekl s tím, že do čtvrtečního odpoledne připraví oficiální stanovisko.

Jako další příčinu konfliktu s Prachařem Pošvářová uvedla, že ministrovi dopravy prý vadilo, že radila také náměstkyni na spravedlnosti Haně Marvanové. Helena Válková ani Hana Marvanová zatím na žádost IHNED.cz o vyjádření nereagovaly.

Sesazení manažeři dál pracují za statisíce

Přitom právě Prachař se měl stát pro Pošvářovou záchranou poté, co ji v lednu na hodinu vyhodil z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tehdejší ředitel Pavel Kočica. Prachař o Pošvářové dokonce uvažoval jako o nové šéfce ŘSD, nakonec z ní ale udělal poradkyni s externí smlouvou. 

Změnu však v čele ŘSD Prachař udělal tak jako tak a v pondělí oficiálně oznámil odvolání Pavla Kočici a další tří vysoce postavených manažerů.

Pošvářová však upozornila na to, že Kočica i další dva bývalí ředitelé jsou dál zaměstnanci ŘSD s takzvanou překážkou na straně zaměstnavatele. Nemohou tedy na pracoviště, ovšem pobírají vysoké manažerské platy.

„Například pan Kočica bere dál sto dvacet tisíc korun měsíčně a je doma,“ řekla Pošvářová.

Ministr Prachař personálie odmítl konkretizovat. „Z mého pohledu byli ti zaměstnanci odvoláni a jejich další osud se řeší podle zákoníku práce,“ uvedl Prachař.