Antonín Prachař z Babišova hnutí ANO, kterého prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne jmenuje novým ministrem dopravy, zmírnil své pondělní prohlášení o chystaných personálních změnách v čele Ředitelství silnic a dálnic – tedy v klíčové státní organizaci, která ročně hospodaří s desítkami miliard korun a investuje je do stavby páteřních českých komunikací.

V pondělí Prachař v rozhovoru pro Českou televizi řekl, že hodlá na ŘSD vrátit vyhozenou ředitelku úseku kontroly kvality Miloslavu Pošvářovou a zároveň vyměnit generálního ředitele Pavla Kočicu, o den později už ale nebyl tak rozhodný.

Prachař se sám dostal do kleští: proti Pošvářové stojí současné vedení i odbory ŘSD, naopak na jejím návratu trvá stranický šéf nového ministra Andrej Babiš.

Cestu ven zatím nenašel. Poté, co se s Pošvářovou v úterý vpodvečer sešel, už byl mnohem opatrnější – pro IHNED.cz řekl, že nic ještě není jasné.

„Zatím nepadlo žádné rozhodnutí. A to jak o návratu paní Pošvářové, tak o odvolání pana Kočici,“ říká teď  Prachař s tím, že se zatím seznámil jen se stanovisky jedné strany sporu a musí vyslechnout ještě Pavla Kočicu.

Ten potvrzuje, že se s novým ministrem dosud nesešel. „Předpokládám, že se tak stane poté, co bude prezidentem uveden do funkce ministra,“ uvedl Pavel Kočica a vyčkává na další vývoj. O pondělním Prachařově vyjádření řekl, že budoucí ministr nejspíše podlehl mediálnímu tlaku Pošvářové.

„Předpokládám, že mi vše během naší schůzky vysvětlí. Může to být tak, že jej ovlivnila tendenční kampaň paní Pošvářové v médiích namířená proti všem zaměstnancům ŘSD. Při vědomí, jaké úsilí této tendenční kampani proti ŘSD paní Pošvářová věnovala, bych se ovlivnění pohledu na věc u pana Prachaře ani nedivil,“ řekl Kočica.

Babiš chce Pošvářovou

Pošvářová se netají tím, že by se na ŘSD ráda vrátila. Podle ní je to ale možné pouze, pokud odejde Kočica i další vysoce postavení manažeři. Má navíc silného zastánce v Prachařově stranickém šéfovi Babišovi. Také on o soudní znalkyni stojí a pro IHNED.cz svůj názor ve středu potvrdil v SMS.

Že je návrat Pošvářové jasnou věcí, se zdálo už před úterní schůzkou Prachaře s Pošvářovou. Spekulovalo se dokonce, že by jí přicházející ministr mohl nabídnout i funkci generální ředitelky. To se ale nestalo.

„Nemohu nabízet funkce, když ještě nejsem ministrem dopravy,“ kryje si teď záda Antonín Prachař. A Kočicův konec v čele ŘSD relativizuje, přestože zároveň řekl, že Pošvářová na ŘSD patří a její odchod nebyl správný.

„Já jsem nikomu neřekl jednoznačně, že pana ředitele Kočicu odvolám,“ tvrdí. A nově situaci definoval zastřenou obecnou frází s otevřeným koncem: „Musím zvážit případné vyvození důsledků za manažerské chyby (odvolání Pošvářové), které mohou vyústit i v odvolání ředitele ŘSD.“

Zlikvidují také vás

Spor mezi Pavlem Kočicou a Miloslavou Pošvářovou se rozhořel prakticky už vloni na podzim, kdy ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák odvolal tehdejšího generálního ředitele Davida Čermáka.

Pošvářová v rozhovoru pro IHNED.cz řekla, že ji Čermák už tehdy varoval před možným zvýšeným tlakem. „Když ho vloni na podzim vyhodili, říkal mi jednu pravdivou větu: teď jste na řadě vy, počítejte s tím, že vás zlikvidujou,“ uvedla Pošvářová.

Hodinovou výpověď dostala 15. ledna. Pavel Kočica ji zdůvodnil tím, že neochotně komunikovala s vedením, a navíc odmítla vydat důležitou dokumentaci k dálnici D47.

„Jsem přesvědčen, že každý manažer, kterému jeho podřízený odmítá předložit výsledky své práce, by postupoval stejně,“ hájí své rozhodnutí Kočica, který navíc zadal audit výdajů sekce, kterou Pošvářová vedla. Výsledky by měly být do konce tohoto týdne.

Pošvářová tvrdí, že zbytečně neutrácela, Kočica se schůzkám s ní vyhýbal a požadované dokumenty jsou k dispozici na ŘSD. Podotkla také, že po jejím odchodu nikdo nepracuje na přípravě podkladů pro arbitráže se stavebními firmami a státu hrozí škody za stamiliony korun.

Pavel Kočica to ale odmítl. „Komise k D47 nadále pracuje a plní úkoly dle stanoveného plánu. Tento týden odešly podklady ze strany ŘSD na nejbližší jednání rozhodčího soudu, přičemž náš žalobní návrh je o úhradě částky 168,2 milionu korun,“ řekl šéf ŘSD.

Návrat Pošvářové na ŘSD by vadil odborářům. Bývalou ředitelku kontroly kvality sice považují za expertku, tvrdí však o ní, že neumí jednat s lidmi, a když najde problém, nezvládá navrhnout jeho řešení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist