Budoucí ministr dopravy Antonín Prachař provede po svém nástupu dva zásadní kroky na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD): odvolá generálního ředitele Pavla Kočicu a vrátí nedávno vyhozenou šéfku úseku kontroly kvality staveb Miloslavu Pošvářovou. 

Prachař to řekl v České televizi s tím, že na ŘSD plánuje také další změny.

"V této chvíli si myslím, že pan Kočica nebude na ŘSD pracovat," řekl Prachař a vzápětí potvrdil, že Kočicu odvolá.

S odvoláním nehodlá čekat na výsledky auditu, který chce nechat na ŘSD provést. Na jeho základě hodlá v ŘSD provést změny, které by zajistily lepší funkčnost ředitelství. Uvedl, že je možné, že činnosti ŘSD budou jinak členěny.

Pro Pavla Kočicu, který vede ŘSD od loňského října po odvolaném Davidu Čermákovi, je nový vývoj překvapením. "Pan ministr se mnou v této záležitosti nejednal, informaci mám pouze zprostředkovaně z médií," uvedl Kočica pro IHNED.cz.

Právě jeho rozhodnutí však odstartovalo v polovině ledna hysterii kolem ŘSD. To když se na hodinu zbavil Miloslavy Pošvářové. Prý kvůli neplnění pracovních povinností a kvůli tomu, že nekomunikovala s vedením. Vyčetl jí i to, že údajně neodevzdala výsledky kontroly vrtů na zvlněné dálnici D47.

"Za personální změnou, kterou jsem učinil v pozici ředitele Úseku kontroly kvality, si stojím," tvrdí i dnes Kočica.

Zastání od Sobotky

V mediálních přestřelkách však Pošvářová narozdíl od Kočici našla mnohem větší zastání, dokonce i u premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky. 

Kritiku naopak Pošvářová sklidila od odborářů ŘSD, kteří se ohradili zejména proti slovům poukazujícím na údajnou korupci v rámci organizace a nízkou odbornou úrovní zaměstnanců ŘSD.

Budoucí ministr dopravy Prachař v pondělí pro ČTK řekl, že odvolání Pošvářové v polovině ledna bylo nešťastné a je za hranou stávajícího zákoníku práce.

Dodal, že Pošvářová bude pokračovat v započatých soudních sporech, které ŘSD vede s konsorciem firem vedených stavební společností Eurovia CS kvůli vadám na dálnici D47 v okolí Ostravy.

"Paní Pošvářová má určitě své místo na Ředitelství silnic a dálnic," řekl Prachař s tím, že odvolaná ředitelka je uznávanou odbornicí na posuzování konstrukcí mostů a vozovek a má zásluhy rovněž v oblasti přípravy soudních sporů státu se zhotoviteli.

"Výsledky několika rozhodčích soudů budou známé v průběhu února. Pošvářová se na ŘSD vrátí s tím, aby tyto záležitosti dotáhla do vítězného konce pro stát," dodal nastupující šéf dopravního resortu.

Sama Pošvářová zatím novinku odmítá podrobněji komentovat s tím, že žádnou konkrétní nabídku ještě nedostala. Připustila jen, že se s Prachařem má sejít. "Schůzku máme mít v úterý," řekla Pošvářová pro IHNED.cz.

Svůj návrat přitom podmiňuje právě personálními změnami v ŘSD včetně odchodu generálního ředitele. 

Hodinová výpověď

Pošvářová po svém vyhazovu do médií otevřeně řekla, že s kroky nynějšího managementu nesouhlasila a byla nepohodlná.

Kočica pak kontroval tím, že nechal minulou středu nařídit audit výdajů sekce, kterou Pošvářová vedla. Zdůvodnil to podezřením, že Pošvářová měla plýtvat svěřenými penězi a že prý odmítá vydat důležité dokumenty k D47.

Vyhozená manažerka však v následném rozhovoru pro IHNED.cz vzkázala, že Kočica chce záměrně veřejně poškozovat její pověst.

Pošvářová navíc sama přešla do ofenzivy. Navštívila protikorupční policii a detektivům nadiktovala trestní oznámení namířené proti konkrétním osobám. O koho přesně jde, zatím Pošvářová odmítá prozradit.

„To nyní nemohu. Ale jde o přesně vyjmenované zakázky a činnosti, které se na ŘSD řešily. A věřte, že mám pro svá tvrzení v ruce jasné důkazy,“ řekla Pošvářová, o níž se už několik dní spekuluje nejen jako o staronové šéfce kontroly kvality, ale i jako o možné generální ředitelce ŘSD.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist