Do sněmovny dorazila žádost o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) k trestnímu stíhání kvůli kauze Opencard.
Ve sněmovně leží taky žádost o vydání Bronislava Schwarze z hnutí ANO. Šéf mosteckých strážníků Schwarz čelí už několik let obvinění z údajného zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody.
"Za žádnou imunitu se nebudu schovávat v případě tak nesmyslné žaloby, jako je ta, která je na mne a na všechny ostatní radní podána," řekl ČTK Svoboda. Podotkl, že on ani další obvinění radní opencard nevymysleli a nevytvořili, jen chtěli vyřešit problém z minulosti tak, aby se zbytečně nevyhazovaly peníze. "Pokud bych v takovém případě byl odsouzen, doporučím všem, ať tuto zemi opustí," dodal.
Skutečnost, že ve sněmovně jsou dvě žádosti o vydání ke stíhání, potvrdil předseda mandátového a imunitního výboru Marek Benda (ODS). Jména ale nechtěl uvést, dokud se se žádostmi neseznámí výbor. Začne se jimi zabývat v úterý, ale nerozhodne.
"Další postup si budeme muset dohodnout," uvedl Benda. Bude navrhovat, aby si výbor vyžádal další informace a dotyčné pozval na některé z následujících zasedání, což byl obvyklý postup v minulosti.
Deset současných a bývalých radních z ODS a TOP 09 včetně nynějšího primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) policie obvinila koncem března z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Jediná členka někdejší rady, která není stíhána, je Aleksandra Udženija (ODS). Udženija se tehdejšího hlasování nezúčastnila.
Pražský primátor najal advokátku Samkovou kvůli Opencard. Má dokázat, že viníkem je Bém - čtěte ZDE
Pražský primátor Svoboda odtajnil dokumenty na webu. Odmítá vinu kvůli Opencard - čtěte ZDE
Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess. Vybrána byla v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele. Radní loni v dubnu souhlasili s tím, že město s hlavním dodavatelem Opencard, firmou Haguess, uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun.
Město ale mělo podle vyšetřovatelů vypsat otevřenou soutěž. Tím, že tak radní neučinili, prý městu způsobili škodu zhruba 25 milionů. Rada obvinění odmítá. Smluvní vztahy byly podle členů rady špatně nastaveny už předchozím vedením Prahy.
Schwarz byl obžalován kvůli tomu, že v lednu roku 2006 jako vedoucí obvodního policejního oddělení v Mostě vnikl do mosteckého bytu, kde policie posléze objevila přístroj na výrobu drog. Údajně nechal přítomné spoutat a bez povolení byt prohledal. Schwarz trvá na tom, že postupoval podle zákona a správně.
Okresní soud v Mostě už Schwarze jednou obžaloby zprostil. Odvolací soud však rozsudek zrušil a vrátil kauzu k dalšímu projednání.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist