Pokuty v celkové výši 1,1 milionu korun udělil antimonopolní úřad Praze a jejímu dopravnímu podniku kvůli kartě Opencard. Za porušení zákona o veřejných zakázkách má Praha zaplatit 600 tisíc korun, dopravní podnik pak půl milionu. Rozhodnutí zatím není pravomocné, obě instituce se odvolaly.

"Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal prvostupňové rozhodnutí v případu Opencard letos v dubnu," sdělil serveru IHNED.cz předseda ÚOHS Petr Rafaj.

"Pokuta se skládá z několika částí, její výše je přes milion korun," řekla serveru IHNED.cz mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová s tím, že proti pokutě Praha prostřednictvím právní kanceláře podala rozklad. Mluvčí dopravního podniku Tereza Krásenská potvrdila, že rozklad již podal i dopravce.

Antimonopolní úřad instituce potrestal za porušení zákona o veřejných zakázkách při uzavírání smluv se společností Haguess v letech 2007 až 2010. Šlo například o kontrakty na dodávku licence kartové aplikace parkování, zajištění provozu Pražského centra kartových služeb či smlouvy týkající se dopravního odbavovacího systému.

Podle ÚOHS Praha i dopravní podnik pochybily, když smlouvy uzavřely v jednacím řízení bez uveřejnění, aniž by k tomu byly splněny podmínky stanovené zákonem.

Kritizovaný projekt Opencard už stál kolem miliardy korun. Především v počátku ho provázely problémy s nevýhodnými smlouvami. Protikorupční policie loni obvinila pět úředníků magistrátu z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Dvěma úředníkům tento měsíc obvinění rozšířila.

Pražští radní v úterý rozhodli o tom, že zruší stomilionový tendr na dodávku karet Opencard, který byl vyhlášen loni v říjnu. Důvodem byl malý počet uchazečů. Praha zároveň vypíše novou, menší zakázku.

Kartu Opencard vlastní přes 950 tisíc lidí, slouží především jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Je možné na ni získat také slevy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist