Policie chtěla senátorku a bývalou primátorku Frýdku-Místku Evu Richtrovou (ČSSD) stíhat za to, že před třemi lety spolu s dalšími radními schválila údajně předražené zakázky na hloubení a čištění příkopů. Senát ale svoji členku ve středu vydat odmítl.

Pro své vydání hlasovala ze 47 přítomných senátorů pouze Richtrová, poukázala ale na to, že obvinění je založeno na chybném posudku.

Žádost policie senátoři zamítli s tím, že Richtrovou s ohledem na zrušení doživotní imunity zákonodárců bude možné stíhat po skončení jejího mandátu, tedy po 25. říjnu příštího roku.

Senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ) věří, že do té doby bude zřejmé, nakolik je obvinění po právní stránce opodstatněné.

Policie Richtrové a jejím kolegům klade za vinu, že schválili zakázku o více než 1,8 milionu korun dražší, než by měla být cena obvyklá. Viní je kvůli tomu ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Policie má špatný posudek, tvrdí senátorka

Richtrová k případu svým kolegům řekla, že se jednalo o celkem šest zakázek malého rozsahu, kde město nemuselo dělat výběrové řízení. Přesto jej podle svých pravidel provedlo a z nabídky 14 firem vybralo tu s nejnižší cenou a s nejkratší délkou provedení prací. Obvinění je podle senátorky založeno na znaleckém posudku, který si nechala udělat policie. Podle oponentního posudku města byl znalecký posudek zpracován nesprávnou metodou a s účetními chybami.

"Policie nám podsouvá, že si každý radní měl nechat udělat svůj znalecký posudek," uvedla Richtrová. Poukázala ale na nereálnost takového postupu z časového i finančního hlediska. "Radu města by to paralyzovalo," poznamenala. Souhlasila s tím i řada senátorů, kteří mají zkušenosti z komunální politiky. Richtrová také uvedla, že se svému trestnímu stíhání vůbec nebrání. "Svého si ta policie určitě dosáhne v případě, že už nebudu mít funkci v Senátu," dodala.