Policie v úterý obvinila pražské radní s výjimkou Aleksandry Udženiji, vedoucího šéfa odboru informatiky magistrátu a pět členů komise kvůli kritizovanému projektu Opencard. Rozhodnutí jim přinesla přímo na jednání rady.

Je to poprvé, kdy za projekt předražené karty policie obvinila politiky. A to přesto, že prvotní smlouvu s Haguessem uzavřela ODS s primátorem Pavlem Bémem.

Policie radní podezírá z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess. Vybrána byla v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil pouze tohoto dodavatele.

Radní pro informatiku Eva Vorlíčková (TOP 09) tvrdí, že neměli jinou možnost. „Pokud bychom to neudělali, museli bychom se vrátit k papírovým kuponům a jednu a čtvrt miliardy vloženou do projektu prohlásit za zmařenou,“ uvedla na tiskové konferenci.

Kdo sedí v radě

primátor Bohuslav Svoboda - ODS

 

náměstek primátora Tomáš Hudeček - TOP 09

náměstek primátora Pavel Richter - TOP 09

náměstek primátora Josef Nosek - ODS

náměstek primátora Ivan Kabický - ODS

 

radní Eva Vorlíčková - TOP 09

radní Radek Lohynský - ODS

radní Václav Novotný - TOP 09

radní Lukáš Manhart - TOP 09

radní Helena Chudomelová - TOP 09

radní Aleksandra Udženija - radní (ODS)

Radní jakékoliv pochybení odmítají. „Nehájíme se, protože jsme se žádného pochybení nedopustili. Budu si na postup policie stěžovat, a to i za všechny členy rady,“ poznamenal primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který se podivuje nad tím, že kauzu řídí policie z Českých Budějovic.

Pražské politiky vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. „Trestní řízení v souvislosti s Opencard je na našem útvaru vedeno od konce října,“ uvedl v úterý dopoledne Pavel Hanták s tím, že víc informací neposkytne.

Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová dodala, že policie pro nikoho z obviněných nežádá vazbu.

Sociální demokraté Lubomír Zaorálek a Karel Březina okamžitě vyzvali pražské radní, aby z funkcí odstoupili. Ti se však mandátu nevzdají. „Je zvláštní, když mne k rezignaci vyzývají ti, kteří to sami nikdy neudělali, ač i u pana Březiny probíhal proces obvinění a dokonce obžaloby,“ kontroval Svoboda.

Server Českápozice.cz už před dvěma týdny informoval, že Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vyšetřuje okolnosti smlouvy, kterou loni v dubnu bez výběrového řízení uzavřelo hlavní město s firmou Haguess na údržbu a správu softwaru pro Opencard.

Trestní oznámení se jako jediné netýká radní za ODS Aleksandry Udženiji, která 3. dubna 2012 na zasedání chyběla. Radní podle oznámení postupovali v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, jelikož zakázka byla zadána v režimu jednacího řízení bez uveřejnění, ačkoliv důvod pro zadání v tomto režimu dán nebyl, napsal server. Kdo oznámení podal, není známo.

Kromě radních je obviněn i šéf odboru informatiky a pět členů komise, která výběr schvalovala.

„Po nástupu do funkce jsem zjistila velmi závažné nedostatky v provozu systému Opencard. Šlo především o to, že systém byl, přes veřejnosti dobře známé neúměrné náklady na jeho pořízení i provoz, provozován bez smluvního zajištění podpory pro případy chyb, havárií a nutných změn. Vzhledem k tomu, že staré karty nebyly bezpečné a přestaly se vyrábět, bylo třeba přejít na nový karetní systém a zároveň prodloužit platnost karet pro zhruba 300 000 uživatelů, jimž končila v září 2012,“ odůvodňuje jednání rady Eva Vorlíčková z TOP 09.

Radní: Měli jsme doporučení právníků

Tvrdí, že Haguess byla výhradním držitelem licencí a jako jediná mohla upravovat software, takže pražští radní neměli jinou možnost než oslovit pouze ji.

„Za správnost celého řízení ručila advokátní kancelář Abbot Legal, která výslovně prohlásila, že zakázka byla zadána v souladu se zákonem. Toto stanovisko potvrzují i další dva právní posudky, které říkají, že uzavřením původní licenční smlouvy v roce 2006 zřejmě v rozporu s platnými zákony, si Praha již tehdy sama způsobila omezení možnosti svobodně nakládat s draze pořízeným softwarem,“ doplňuje radní Vorlíčková. Podle ní se jí navíc podařilo snížit cenu s Haguessem o čtyři a čtvrt milionu korun.

Exprimátor Bém: Něco takového bych si nedovolil

Podle bývalého primátora Pavla Béma (ODS), za jehož vedení se kritizovaný projekt Opencard rozběhl, současné vedení města projekt sedmkrát prodražilo. Řekl to serveru Lidovky.cz.

Za své radní v Praze se okamžitě postavilo vedení TOP 09. „Pokládáme to za nepochopitelnou kriminalizaci politického rozhodování. Rada, která se pokoušela napravit rozsáhlé korupční chování svých předchůdců, je kriminalizována, zatímco původci korupčního chování se zdají být nepostižitelní,“ praví TOP 09 v prohlášení.

Strana zároveň doporučuje, aby se její členové míst ve vedení magistrátu nevzdávali.

Komentář Jindřicha Šídla na Twitteru:

Policie se zabývá kauzou předražené karty Opencard dlouhodobě. Na konci října pražské státní zastupitelství obžalovalo pět úředníků z pražského magistrátu, kteří prý zvýhodnili jednu firmu v zakázkách předražených o desítky milionů korun.

Kartu Opencard vlastní kolem milionu lidí. Slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy.

V počátcích projektu uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Podle některých médií byly zakázky přidělovány stejným firmám napojeným na známé pražské podnikatele.

Výběr událostí kolem karty opencard:

Říjen 2005 - Rada hlavního města schválila informační strategii, jejíž součástí byl i projekt čipových karet umožňujících placení za MHD, v knihovnách, parkování atd.

16. května 2006 - Magistrát oznámil spuštění pilotního projektu víceúčelových čipových karet.

12. dubna 2007 - Magistrát začal vydávat karty opencard, které začaly sloužit především jako tramvajenka. V dalších letech vyšlo najevo, že projekt stal nejméně 1,25 miliardy korun.

24. listopadu 2009 - Z auditu vyplynulo, že náklady na opencard neodpovídají stavu projektu, příjmy jsou nulové. Odpovědnost nese vedení města i odbor informatiky. Primátor Pavel Bém (ODS) zadal další audit.

4. prosince 2009 - Podle auditu jsou poplatky za karty příjmem firmy Haguess.

21. prosince 2009 - Pražská zastupitelka Jana Ryšlinková (nezávislá) podala kvůli opencard trestní oznámení.

22. prosince 2009 - Druhý audit potvrdil výhrady předchozích kontrol; hlavním rizikem je velká závislost na Haguess. Vedoucí magistrátního odboru informatiky Václav Kraus rezignoval.

26. ledna 2010 - Magistrát zveřejnil, že tři posudky na projekt se v některých závěrech liší (náklady, hodnocení zakázek).

12. února 2010 - Magistrát podepsal s Haguess dodatek smlouvy. Společnost zajistí dalších 260.000 karet. Haguess souhlasila se snížením dluhu, který vůči městu uplatňuje (o 50 milionů na 100 milionů korun).

17. února 2010 - Haguess změnila formu akcií a zveřejnila vlastníky. Většinovým je Jaroslav Turek, který je zároveň předsedou dozorčí rady firmy Allshare, která dodala prvotní plán opencard.

26. února 2010 - Policie začala prověřovat projekt opencard.

1. února 2011 - Praha převzala správu opencard.

2. února 2011 - V kauze padlo první obvinění.

22. února 2011 - Praha rozhodla, že od Haguess odkoupí 300.000 nových licencí pro opencard.

2. srpna 2011 - Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo v kauze rozhodnutí o odložení věci. Jde o tu část případu, v níž policie zjišťovala, zda při zadávání veřejných zakázek na dodávku právních a konzultačních služeb k projektu nebyl porušen zákon. V lednu 2012 policisté část kauzy opět odložili.

24. srpna 2011 - Policie obvinila čtyři lidi z magistrátu - členy hodnotící komise, která vybrala firmu Haguess. Bývalý šéf odboru informatiky Ivan Seyček byl obviněn již dříve.

7. června 2012 - Policie rozšířila obvinění dvěma z pěti stíhaných úředníků magistrátu. Detektivové také vyčíslili škodu, kterou měli obvinění magistrátu způsobit, na 73 milionů korun.

29. června 2012 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil pokuty kvůli opencard. Za porušení zákona o veřejných zakázkách má Praha zaplatit 600.000 korun, dopravní podnik 500.000 korun.

22. října 2012 - Městské státní zastupitelství v Praze obžalovalo pět úředníků z magistrátu.

16. listopadu 2012 - Policie si na magistrátu vyžádala dokumenty k zakázce, kterou v dubnu 2012 získala firma Haguess. Magistrát firmu vybral v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy oslovil pouze tohoto dodavatele.

26. března 2013 - Policie obvinila pražské radní kvůli projektu opencard. Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění se týká dubnové zakázky pro Haguess.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist