Pracovníci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) si ve čtvrtek přišli pro jednoho z nejdůležitějších lidí u protikorupční policie - šéfa odboru analytiky a informatiky Jana Petržílka.

On stál údajně za úniky citlivých informací z Bezpečnostní informační služby (BIS) týkajících se odposlechů vlivného lobbisty Romana Janouška a pražského primátora Pavla Béma.

Přes něj se měly odposlechy, které následně skončily v redakci MF Dnes, dostat až do bezpečnostní agentury ABL a potažmo k Vítu Bártovi.

Šéf Věcí veřejných, který se ve volbách málem znovu dostal do sněmovny z kandidátky Okamurova Úsvitu, byl teď zadržen spolu s Petržílkem.

Oficiálně jsou informace o případu tajné, nikdo propojení mezi protikorupční policí, kontrarozvědkou a politikou, tedy mezi Petržílkem a Bártou, nepotvrdil a pravděpodobně ani nepotvrdí. Celé vyšetřování je vedeno v přísném režimu mlčení.

Petržílek se do BIS dostal jako mladík, nadšenec, kterého bavily policejní akce. Nezkušený operativec se vypracoval až na vedoucího týmu. "Měl jsem ho rád, byl hodně pracovitý, někdy jsme tu jeho agilnost museli trochu krotit," vzpomíná na bývalého kolegu z BIS jeho někdejší nadřízený Petr Soukenka, nyní analytik Nadačního fondu proti korupci.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se