Přepisy odposlechů z roku 2007 již několik dnů zveřejňuje deník Mladá fronta Dnes (MfD). Podle deníku z odposlechů vyplývá například Janouškův vliv na dění na magistrátu, uvnitř ODS nebo tehdejší vlády.

"Obsahem se zabývá Úřad služby kriminální policie a vyšetřování ve spolupráci s ÚOOZ (Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu) a protikorupční policií," řekl serveru Lidovky.cz Lessy s tím, že vyšetřovatelé zkoumají, zda nebyl spáchán trestný čin.

Trestní řízení zatím nezahájili

Mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká řekla, že kvůli odposlechům byla v rámci Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování zřízena pracovní skupina, spolupracovat má s ÚOOZ a Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Policisté podle Kopecké zatím analyzují otevřené zdroje a trestní řízení dosud zahájeno nebylo.

Podle MfD odposlechy s povolením soudu pořídila Bezpečnostní informační služba (BIS), o dva roky později je údajně získala bezpečnostní agentura ABL. Podle deníku BIS v roce 2007 mapovala aktivity všech rozhodujících lobbistů v zemi. Tehdejší premiér a předseda ODS Mirek Topolánek uvedl, že žádné takové zprávy k dispozici neměl a "vláda podobné zadání nedala".

Možným únikem odposlechů z BIS se již od středy zabývá inspekce tajné služby, má podezření na trestný čin únik utajované informace. "Podezření je závažné a nelze zůstat pouze u verbálních vyjádření a je třeba věc důkladně prošetřit," řekl k tomu ve čtvrtek mluvčí kontrarozvědky Jan Šubert. Vysvětlení chtějí od šéfa BIS také poslanci, kteří si ředitele tajné služby Jiřího Langa pozvali na příští úterý na jednání komise pro kontrolu BIS.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist