Sociální demokracie se rozhoduje, zda jejím spojencem bude exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), a nebo prezident Miloš Zeman. Týden před hlasováním o důvěře vládě Jiřího Rusnoka to uvedl místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Reagoval i na slova předsedy Bohuslava Sobotky, který v rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že spolupracovníci Miloše Zemana se snaží sociální demokracii rozvrátit.

"Bavíme se tady o parametrech politiky sociální demokracie, jak bude prakticky fungovat. Jestli je pro ČSSD přijatelné, aby se měnil parlamentní systém na prezidentský. Jestli je pro sociální demokracii přijatelné, aby nad ní měla nadvládu strana, která nezvítězila v parlamentních volbách," prohlásil mimo jiné Sobotka.

SPOZ na jeho výroky reagovala vyjádřením, že jde o bláboly. První místopředseda a poradce prezidenta Martin Nejedlý dokonce zvažuje podání žaloby.

Podle Haška ale ČSSD nemá hledat vnitřního nepřítele. Navíc tvrdí, že podpora pro úřednický kabinet mezi sociálními demokraty stoupá. "To je ještě teď v poslední době umocněno i tím, že pan předseda Sobotka uznal, že zřejmě program té vlády se bude do značné míry shodovat s programem sociální demokracie," říká Hašek.

Podle něj je podpora úřednické vlády jedinou cestou, jak zabránit návratu pravicové koalice k moci, jejíž jmenování v případném druhém pokusu hlava státu nevyloučila.

"To rozhodování teď bude o tom, zda spojencem sociální demokracie bude Miroslav Kalousek, a nebo Miloš Zeman," vyjádřil zjednodušeně své přesvědčení.

V úterý se rozhodne

Největší parlamentní strana v posledních týdnech aktivně diskutuje pro a proti podpory vládě, která vznikla z popudu prezidenta. Definitivně se chce rozhodnout v úterý na jednání svého předsednictva a poslaneckého klubu, před který předstoupí také ministerský předseda Rusnok.

Na předsednictvu před dvěma týdny podle informací ČTK převažovaly názory ve prospěch Rusnokova týmu, ještě výraznější se pak zdá jeho podpora mezi řadovými straníky.

Sobotka, který stupňuje svůj již tak kritický postoj vůči úřednickému kabinetu, přesto ve středu řekl, že věří v úspěch návrhu, s nímž v úterý předstoupí před spolustraníky on. Zároveň varoval před možnou ztrátou nezávislosti na prezidentovi nebo straně SPOZ, jejímž je Zeman čestným předsedou.

Hašek takové obavy prý v žádném případě nemá. "Hledání nějakého vnitřního nepřítele a jiných mocenských center nebo nějaké spiklenecké teorie podle mého názoru není agenda, kterou by měla řešit sociální demokracie, protože nic takového reálně neexistuje," uvedl.