Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka věří, že se mu podaří přesvědčit spolustraníky o svém postoji k vládě Jiřího Rusnoka. ČSSD by podle něj při rozhodování o důvěře kabinetu neměla myslet jen na zisk krátkodobých sympatií, ale i na zachování principů parlamentarismu. Měla by si také udržet svou autonomii vůči Hradu.

Sociální demokraté se o důvěře chtějí definitivně rozhodnout v úterý, kdy se sejde jejich předsednictvo i poslanecký klub, před nějž předstoupí i Rusnok. "Já předpokládám, že návrh, který jako předseda přinesu do vedení strany, včetně předsednictva sociální demokracie, podporu získá," uvedl Sobotka.

S čím konkrétně chce před členy ČSSD předstoupit, neřekl, pokud ale nezmění své kritické stanovisko vůči Rusnokovu týmu, existují v zásadě dvě možnosti – buď se příští středu při hlasování o důvěře aktivně vyslovit proti, nebo opustit při hlasování sál. O obou variantách se v sociální demokracii podle dřívějších vyjádření mluví a v obou případech by pak úřednická vláda prakticky neměla šanci projít.

Sobotka nyní vede o postoji k vládě jednání se svými spolustraníky. Málokdo prý situaci vnímá zcela černobíle a řada z nich si prý uvědomuje, že hlasování o podpoře kabinetu má problematická místa.

Uvnitř strany se utká především s lidmi, kteří stojí za místopředsedou Michalem Haškem. Ten se v minulosti vyjadřoval vůči Rusnokově vládě vstřícně. "Já říkám, že Rusnokova vláda bude pro Českou republiku mnohem lepší než hrozba návratu pravicové koalice," řekl Hašek.

Podle informací ČTK měla Rusnokova vláda před necelými dvěma týdny v předsednictvu strany většinovou podporu, ještě výraznější je pak její podpora mezi řadovými straníky.

Rusnokova vláda je šidítko

Šéf strany se však obává, že očekávání, které si s novou vládou spojuje i značná část veřejnosti, je až příliš velké, protože je kabinet nebude schopen naplnit ve sněmovně. "Proto já mluvím o Rusnokově vládě jako o určitém šidítku, které prostě nebude fungovat tak, jak si lidé představují," říká Sobotka.

"Sociální demokracie nemůže ignorovat určité problémy, které jsou se způsobem sestavení Rusnokovy vlády spojeny, a myslím si, že i funkcionáři sociální demokracie nemohou myslet v tuto chvíli jen na otázku volebních výsledků nebo sympatií prezidenta republiky, ale měli by také myslet na respektování určitých principů fungování státu a fungování parlamentní demokracie," je také přesvědčen Sobotka.

Za velmi důležité považuje, aby si ČSSD udržela svoji autonomii a "nebyla snad řízena z okolí prezidenta republiky, nebo dokonce z okolí strany SPOZ".

Jako blízký spojenec prezidenta Miloše Zemana je v ČSSD vnímán právě její statutární místopředseda Michal Hašek, který se také otevřeně ve prospěch Rusnokovy vlády vyslovuje, i když se před dvěma týdny grémium sociální demokracie dohodlo, že bude v médiích vystupovat jednotněji.

"Já mu nechci brát právo na to, aby se vyjadřoval. Pokud cítí situaci tak, jak ji popisuje, pokud má takovéto přístupy a postoje, tak má přirozeně právo na to, aby je zveřejnil," prohlásil Sobotka. V tomto týdnu by se rád s Haškem sešel, aby vše probrali mezi čtyřma očima.

Sobotka ve středu vyloučil, že by úterní rozhodující hlasování předsednictva ČSSD spojil se svým setrváním ve funkci, což by podle některých spolustraníků mohlo posílit jeho pozici.

"Chci svůj mandát dotáhnout do konce a své účty chci složit na příštím sjezdu strany," řekl. Jde mu prý hlavně o vítězství v příštích volbách. "Já mám někdy pocit, že kolegové ve straně jsou natolik zaujati diskusí o Rusnokově vládě, že úplně zapomínají na to, že by tady také měla být v budoucnu vláda sociální demokracie."

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se