Většina sociálních demokratů zřejmě čekala, že předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už začne couvat. Že pomalu začne mírnit svůj odpor k vládě Jiřího Rusnoka a bude si otevírat vrátka k tomu, aby vládu mohl podpořit. To až prohraje názorový střet s Michalem Haškem, otevřeným spojencem prezidenta Miloše Zemana.

Sobotka ale rozhodně ustupovat nehodlá. Pokud totiž svůj názor uhájí, Hašek i Zeman utrží silnou porážku. Pokud ale nezvítězí, moc nad stranou fakticky převezme prezident a Sobotka bude mít jen minimální vliv, byť stále zůstane předsedou.

"Nepamatuji, kdy byla sociální demokracie názorově tak rozdělená, říká v rozhovoru pro IHNED.cz politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie.

Sledujeme nyní rozhodující souboj mezi Sobotkou a Haškem?

O tomto souboji se mluví už tak dlouho, že člověk trochu ztrácí perspektivu. Ale současné období je docela zásadní. Bohuslav Sobotka, jenž byl dosud vnímaný jako předseda, který se snaží vyvažovat různé vlivy a proudy ve straně, v poslední době zaujímá velmi radikální stanoviska, vsází svůj kapitál na jednu kartu.

Karta, se kterou hraje Michal Hašek, je dána jeho četnými kontakty s Milošem Zemanem a dobře navázanou komunikací hejtmanů s Rusnokovou vládou.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.