Podpisy 101 poslanců na podporu vlády složené ze stran bývalé vládní koalice, které strany daly dohromady koncem června, stále platí. Nikdo z podepsaných poslanců neoznámil, že svůj podpis stahuje. "Stojednička platí," řekla ve středu novinářům ve sněmovně její předsedkyně Miroslava Němcová (ODS), která má podle dřívější dohody v čele takové vlády stanout. Takováto vláda by mohla dostat šanci v případě, že vláda Jiřího Rusnoka nezíská za týden ve sněmovně důvěru.
Podpisy daly koaliční strany v červnu dohromady proto, aby přesvědčily prezidenta Miloše Zemana, že mají dost hlasů pro podporu nové vlády v čele s Němcovou. Zeman však dal místo toho přednost Jiřímu Rusnokovi a jím sestavené úřednické vládě.
Za uplynulý měsíc, kdy uvedených 101 podpisů pohromadě existuje, neoznámil žádný z poslanců, přímo ani nepřímo, že svůj podpis stahuje, uvedla Němcová. Ani ji s takovou informací nikdo z podepsaných nekontaktoval, dodala.
Rusnokova vláda přijde ve středu do sněmovny, a jak jí ukládá ústava, požádá poslance o vyslovení důvěry. Není zatím jisté, zda důvěru získá. Pro důvěru je zapotřebí většina hlasů přítomných poslanců, nikoli všech.
Dva poslanci budou chybět: David Rath je ve vazbě a Roman Pekárek ve vězení. Zřejmě by tak mohla k důvěře stačit jenom rovná stovka hlasů. Pokud by chyběli i další poslanci, toto tzv. kvórum by se podle toho snížilo.
Pokud by Rusnokova vláda důvěru poslanců nezískala, pak prezident podle ústavy jmenuje premiéra a poté novou vládu. Ústava mu ale neukládá, aby to udělal v nějaké stanovené lhůtě. V třetím pokusu už by musel jmenovat nového premiéra na návrh předsedkyně sněmovny, tedy právě Němcové.
Zatím není jasné, s jak velkou podporou poslanců může Rusnok počítat. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik ve středu ve sněmovně řekl novinářům, že pro jeho stranu bude při rozhodování o podpoře Rusnokově vládě hrát její programové prohlášení sice velkou roli, ale nikoli jedinou. Podle něj přijde za poslanci KSČM Rusnok osobně. "Jak rozhodnou poslanci a poslankyně, tak to bude. Já jsem zatím žádnou diskusi s nimi nevedl," dodal Kováčik.
Předseda klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík novináře ujistil, že poslanci z jeho klubu Rusnokovou vládu podpořit nemůžou, protože jde prý o nelegitimní vládu.
"Ta vláda je vláda Strany práv občanů ZEMANOVCI, která v parlamentních volbách získala 4,33 procenta a je teď v současné době vládnoucí stranou a obsazuje si ty nejvýznamnější posty ve státní správě i na ministerstvech," prohlásil Gazdík. Ujistil, že všichni poslanci z jeho klubu na hlasování o důvěře vládě budou.
Někteří nezařazení poslanci váhají. "V tuto chvíli nejsem rozhodnut pro žádnou variantu," řekl nezařazený poslanec Jaroslav Škárka, zvolený původně za VV. Rozhodovat se chce až podle programového prohlášení. Nepodpořil by vládu, která by chtěla zvyšovat daně, naopak by se mu líbilo, pokud by vláda navrhovala prorůstová opatření a podporu zaměstnanosti. Právě to zdůrazňuje Rusnok jako prioritu své vlády.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.