Pokud bude Rusnokův kabinet vládnout víc než měsíc bez důvěry a prezident nepověří nikoho jiného sestavením nové vlády, chce se místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová obrátit na Ústavní soud.

"Profesor Gerloch a ostatní ústavní právníci se shodují na tom, že i přes absenci lhůt v ústavě je únosná prodleva jednoho měsíce od vyslovení nedůvěry k druhému jmenování. Pokud prezident republiky tuto hranici překročí, máme se, podle mého názoru, obrátit na Ústavní soud," řekla Němcová serveru IHNED.cz.

Ústava totiž prezidenta opravdu nijak nelimituje. Zeman tak může nechat vládnout Rusnokův kabinet bez důvěry až do řádných voleb v příštím roce.

"Hlasování o důvěře zatím neproběhlo. Tím pádem se Kancelář prezidenta republiky nebude vyjadřovat k možným postupům v případě nezískaní důvěry," sdělila Zemanova mluvčí Hana Burianová.

Občanští demokraté podle Němcové uvažují také o tom, že by narychlo změnili ústavu. Definovali by lhůtu, za jak dlouho po nevyslovení důvěry musí prezident jmenovat nového premiéra.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se