Odvolání pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) může mít podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase vliv na vládní koalici. Změny v Praze se podle něj udály s posvěcením celorepublikového vedení TOP 09 a nelze vyloučit, že se podobné věci budou dít také na celostátní úrovni.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg opáčil, že premiér by měl takového podezřívání zanechat.

Nečas zdůraznil, že vše směřuje k dohodě náměstka primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) a představitele pražské ČSSD Petra Hulinského. Vzniká tak podle něj "Hu-Hu koalice", která si zvolí svého primátora.

V kuloárech se už začíná objevovat, že budoucím pražským primátorem bude šéf zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra. Hudeček totiž nemá u svého klubu tak výraznou podporu.

Dění kolem odvolání primátora jsme sledovali ON-LINE

Rozpad radniční spolupráce dvou pravicových stran nepřekvapil někdejšího prezidenta Václava Klause. "To byla od začátku velmi podivná struktura koalice," prohlásil. Koalice podle něj vypadala velmi křehce a mnohokrát stála na pokraji svého konce.

Vývoj na pražském magistrátu podle Nečase jednoznačně ukazuje tendenci TOP 09 k "destruktivní, intrikářské politice, nebo spíše politikaření".

Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga tak začíná osočování mezi stranami už rok před parlamentními volbami. „Bylo by vhodné, aby pan premiér zanechal takového podezřívání. Vláda je vláda a Praha je Praha,“ napsal šéf české diplomacie z pracovní cesty v zahraničí.

Prahu jsme podporovali, říká Kalousek

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, o jehož vlivu na dění na pražském magistrátu se mluví, podporu nepopřel. „Předsednictvo vyjádřilo pražskému vedení podporu v jeho snaze, aby se v Praze začalo rozhodovat, problémy se řešily, a nikoliv aby se o tom pouze mluvilo,“ poznamenal Kalousek.

Nečas zdůraznil, že právě proto, že vývoj v Praze se děl "s posvěcením nejvyššího stranického vedení TOP 09", nelze zřejmě vyloučit podobné tendence ani na celostátní úrovni. Kalousek to ale odmítá a tvrdí, že vývoj v Praze spolupráci na vládní úrovni nepoznamená.

 

Vládnutí Praze:

17. října 2010 - Volby na pražský magistrát vyhrála TOP 09 v čele s někdejším guvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou, získala 26 ze 63 zastupitelů. Na druhém místě skončila ODS (20 mandátů), a nabízelo se tak ustavení výrazně většinové koalice obou pravicových stran, které spolu také zprvu jednaly. Nakonec se ale občanští demokraté v čele s Bohuslavem Svobodou měsíc po volbách dohodli na spolupráci s ČSSD, která ve volbách skončila třetí. Primátorem se stal Svoboda. Dohoda na magistrátu vyvolala nevoli velké části veřejnosti i v nejvyšším vedení samotných koaličních partnerů. Předchozí spolupráce ODS s ČSSD totiž byla často kritizována, mj. proto, že údajně jednala ve prospěch podnikatelů napojených na ODS a ČSSD.

2010/11 - Objevovaly se spory mezi koaličními partnery, koncem dubna 2011 ČSSD dokonce vyvolala smírčí řízení. Sociální demokraté obvinili radní za ODS ze špatné práce a pomalého prosazování koaliční smlouvy, ti kritiku odmítli. Často se také mluvilo o sporech v pražské organizaci ODS, které údajně měly příčinu v příliš nezávislém počínání primátora Svobody, které podle médií nevyhovovalo zákulisním hráčům.

Důvodem, proč Svoboda ve své funkci často narážel na odpor, byla prý jeho snaha zprůhlednit městské zakázky a odstřihnout takzvané kmotry od vlivu. Ke krokům, kterými se Svoboda údajně znelíbil, média řadila například jeho zásahy do tendru na svoz komunálního odpadu, do projektu na výstavbu čističky odpadních vod, nákupu tramvají či zmaření snahy o předání více pravomocí managementu dopravního podniku, které prosazoval jeho první náměstek Karel Březina (ČSSD).

21. listopadu 2011 - Pražská ODS se rozhodla ukončit koaliční spolupráci s ČSSD. TOP 09 a část ODS stojící za Svobodou se dohodly na koalici. Později se k podpisu koaliční smlouvy přidali i ostatní zastupitelé ODS. Zastupitelé ODS a TOP 09 odvolali z rady hlavního města všechny čtyři členy ČSSD a na jejich místa zvolili zástupce TOP 09.

Srpen 2012 - Za osobní útok na primátora označil Svoboda odvolání ředitele pražského dopravního podniku (DP) Vladimíra Liche, které navrhl člen dozorčí rady DP David Vodrážka (ODS). Podle Svobody nešlo o střet mezi koaličními ODS a TOP 09, ale o jeho spor se členy dozorčí rady DP, včetně části politiků ODS.

15. března 2013 - Pražská TOP 09 vyvolala smírčí řízení poté, co koalice ODS a TOP 09 po dvou týdnech dohodovacího řízení nevyřešila žádný ze sporných problémů. Koalice se dlouhodobě nedokázala shodnout na čtyřech problematických bodech: problémech kolem dostavby a financování tunelu Blanka, odkupu podílu v Pražské plynárenské, financování dopravního podniku a objednávce právních služeb souvisejících s několikamiliardovou emisí dluhopisů. Řízení dosud neskončilo.

26. března 2013 - Policie obvinila deset pražských radních včetně Svobody kvůli kritizovanému projektu Opencard. Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess.

23. dubna 2013 - Pražská koalice se ocitla v další vážné krizi. Primátor Svoboda kvůli neshodám předčasně ukončil jednání rady. TOP 09, která se neúspěšně pokusila zařadit na program jednání dlouho připravovaný materiál ohledně reorganizace magistrátu, pohrozila odchodem z koalice. Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že rozpad koalice na pražské radnici by nepřinesl nic dobrého ani Praze a Pražanům.

25. dubna 2013 - Mandát složili dva zastupitelé z ODS, řazení mezi odpůrce primátora Svobody, poslanec Boris Šťastný a starosta Prahy 10 Milan Richter. Oba svůj krok zdůvodnili nespokojeností s prací koalice ODS a TOP 09.

14. května 2013 - Pražskou koalici ochromil další spor. Primátor Svoboda kvůli tomu opět předčasně ukončil jednání rady. Rozpor vznikl kvůli návrhu koaliční TOP 09, která požadovala zrušení práva veta, které má primátor a jeho náměstci. Mimořádné grémium pražské ODS postup Svobody i radních za ODS podpořilo a požadavky náměstka primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) označilo za "uměle vyvolanou krizi".

19. května 2013 - Náměstek Hudeček řekl, že TOP 09 uvažuje o možnosti vypovězení koaliční smlouvy. Nabídky k vytvoření nové koalice má prý už dlouho od sociálních demokratů.

20. května 2013 - Vedení pražské TOP 09 vypovědělo koaliční smlouvu s ODS. Pro TOP 09 se otevřel prostor pro vyjednávání. Jednou z možností je uzavření nové koaliční smlouvy s ODS. TOP 09 ale avizovala, že bude žádat přerozdělení kompetencí v radě, především co se týká dopravy, financí a majetku, které nyní řídí radní za ODS.