Vedení pražské TOP 09 se v pondělí večer sešlo kvůli budoucnosti pražské koalice. Členové krajského výboru nakonec rozhodli, že vypoví koaliční smlouvu s ODS. 

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) v reakci na to uvedl, že zatím nedostal od TOP 09 žádnou oficiální informaci. Pokud se tak ale skutečně stalo, je to "prachsprostý boj o moc".

Nyní se otevírá prostor pro další vyjednávání. Jednou z možností je uzavření nové koaliční smlouvy s občanskými demokraty. TOP 09 ale pak bude žádat přerozdělení kompetencí v radě, především co se týká dopravy, financí a majetku, které nyní ovládají radní za ODS.

Strana se ale rozhoduje mezi několika variantami. Možná je menšinová vláda s podporou části ODS nebo ČSSD, velká koalice se sociálními demokraty nebo "duhová" koalice s přeběhlíky z různých stran.

SPORY V PRAZE

17. října 2010 - Volby v Praze vyhrála TOP 09, na druhém místě skončila ODS. Nakonec ale začala vládnout ODS s ČSSD.

2010/11 - Objevovaly se spory mezi koaličními partnery, koncem dubna 2011 ČSSD dokonce vyvolala smírčí řízení.

21. listopadu 2011 - Pražská ODS se rozhodla ukončit koalici s ČSSD. TOP 09 a ODS se dohodly na koalici.

15. března 2013 - Pražská TOP 09 vyvolala smírčí řízení poté, co koalice ODS a TOP 09 po dvou týdnech dohodovacího řízení nevyřešila žádný ze sporných problémů.

23. dubna 2013 - Primátor Svoboda kvůli neshodám předčasně ukončil jednání rady. TOP 09 se neúspěšně pokusila zařadit na program jednání materiál ohledně reorganizace magistrátu. Pohrozila odchodem z koalice.

25. dubna 2013 - Mandát složili dva zastupitelé z ODS - Boris Šťastný a Milan Richter. Oba svůj krok zdůvodnili nespokojeností s prací koalice ODS a TOP 09.

14. května 2013 - Primátor Svoboda opět předčasně ukončil jednání rady. Rozpor vznikl kvůli návrhu koaliční TOP 09, která požadovala zrušení práva veta, jež má primátor a jeho náměstci.

19. května 2013 - Náměstek Hudeček řekl, že TOP 09 uvažuje o možnosti vypovězení koaliční smlouvy.

20. května 2013 - Vedení pražské TOP 09 vypovědělo koaliční smlouvu s ODS.

O možném vypovězení koaliční smlouvy mluvila TOP 09 už několik týdnů. Pražská koalice ODS a TOP 09 se totiž dlouhou dobu potýká s vážnými problémy.

Radní nejsou schopni najít shodu na klíčových otázkách, třeba ohledně financování dopravního podniku nebo tunelového komplexu Blanka. Vedou kvůli tomu smírčí řízení. "Právě proto, že víme, v jak vážné situaci Praha je, jsme byli nuceni přistoupit k tomuto kroku," sdělil v návaznosti na rozhodnutí náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09).

Svoboda řekl, že není možné, aby jednání "probíhala pod jednostranným diktátem". Očekával prý, že diskuse bude vedena mezi oběma zúčastněnými stranami.

"Ale záře primátorského řetězu některé z členů TOP 09 natolik oslnila, že jedná v rozporu se všemi pravidly politiky," doplnil. Primátor dlouhodobě tvrdí, že koalice normálně fungovala.

Naposledy o možném konci koaliční smlouvy mluvil náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) v neděli v České televizi. Vedení ODS v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) během pondělí na výroky Hudečka reagovalo výzvou ke společnému jednání s TOP 09. Obě strany se mají sejít v úterý ráno.

Sociální demokraté v minulosti několikrát zopakovali, že jsou ochotni s TOP 09 jednat. V pondělí to znovu potvrdil předseda klubu zastupitelů za ČSSD Miroslav Poche.

"Usnesení zastupitelského klubu je takové, že mi dal mandát mluvit o všech možných variantách řešení situace na magistrátu," řekl.

Mandát prý Poche dostal pouze pro jednání s TOP 09, nikoliv s ODS. "Nicméně my nic nenabízíme, ale čekáme, zda nás osloví," dodal.

Související