Vyjednavači TOP 09 a ODS, kteří se pokoušeli dohodnout pokračování společné koalice v Praze, odešli s prázdnou. Občanští demokraté nadále trvají na současném rozložení sil v radě, včetně pozice primátora, TOP 09 chce však místo současných pěti radních sedm, z toho primátorský post.

„My z našeho návrhu couvnout nemůžeme. Pokud od ODS do 22 hodin nedostaneme odpověď, že s naším návrhem souhlasí, pak to bude signál, že můžeme jednat s ČSSD. Jednání s ODS mohou rovněž pokračovat, ale už nebude mít exkluzivitu,“ naznačil postup šéf klubu zastupitelů TOP 09 Jiří Vávra. Jediné, na čem se podle něj dokázali koaliční partneři shodnout, bylo odvolání radního, který chybí na více než čtvrtině řádných jednání.

Pražská ODS ultimáta slovy primátora Bohuslava Svobody odmítla.

Ještě ve středu dopoledne to přitom vypadalo, že občanští demokraté nejen nechtějí slevit na svých počtech radních, ale nárokují si i o jedno místo radního navíc. Později vyšlo najevo, že se zmýlili.

„V návrhu jsme chybně přepsali jeden z údajů,“ shodně řekli předseda klubu zastupitelů ODS Ondřej Pecha a radní pro majetek Aleksandra Udženija (ODS). Také náměstek primátora za TOP 09 Tomáš Hudeček uvedl, že Pecha zúčastněným vysvětlil, že jde o omyl. Ozvali se i kritici, kteří tvrdí, že ze strany některých občanských demokratů mohlo jít o záměr.

TOP 09 podpoří ČSSD

TOP 09, která má jako vítěz voleb nejsilnější pozici v zastupitelstvu, už v úterý požádala o primátorské křeslo a o sedm křesel v jedenáctičlenné radě. V současnosti jich má šest. To zase odmítla ODS.

Komentář
Jindřich Šídlo:
Prahu máme na triku
Hospodářské noviny po počáteční nedůvěře v politického nováčka určeného pro roli snadno ovladatelné loutky Svobodovu snahu změnit magistrát v zásadě oceňovaly. Svoboda byl dobrý primátor.

Přesto není složité rozumět touze TOP 09 získat primátorský řetěz pro sebe a není ani žádný důvod ji za to kritizovat.
 
Celý komentář Jindřicha Šídla čtěte - ZDE
„Je naprosto zřejmé, že se ODS na další spolupráci domluvit nechce,“ tvrdí Vávra.

Vpodvečer má o situaci v Praze jednat grémium ODS, později oblastní rada a klub zastupitelů.

ČSSD se už nechala slyšet, že je ochotna podpořit menšinovou vládu TOP 09.

Obnovení koalice mezi ODS a ČSSD nepřichází v úvahu, tvrdí obě strany.

Související