Pražští zastupitelé za ODS na úterním jednání klubu jednomyslně odmítli postup TOP 09 ohledně magistrátní koalice, označili jej za "zcela bezprecedentní krok" a budou nadále trvat na postu primátora.

"Klub jednoznačně odhlasoval, že návrh je absolutně nepřijatelný. Nebudeme přistupovat na časová ultimáta, protože toto nemá v politice smysl. Takovéto věci v politice znamenají nástup diktatury a ten je pro nás nepřijatelný," prohlásil primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Vedení TOP 09 v pondělí kvůli dlouhodobým problémům v radě hlavního města jednostranně vypovědělo koaliční spolupráci s ODS. Zároveň se shodlo na tom, že se do středy pokusí s občanskými demokraty dohodnout smlouvu novou.

Náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) řekl, že TOP 09 žádá sedm křesel v radě včetně postu primátora a přerozdělení klíčových gescí v radě. Hraje se především o oblast majetku, financí a dopravy, které dosud ovládali občanští demokraté.

Podle primátora Svobody jde o "prachsprostý boj o moc". Svoboda se navíc v pondělním rozhovoru pro IHNED.cz do Hudečka i TOP 09 tvrdě opřel. "Náměstek Hudeček si myslí, že jeho osobní ambice jsou nejdůležitější na světě, že mu bude primátorský řetěz v jeho třiceti letech slušet. A ostatní z TOP 09 si myslí, že jim to pomůže ve volbách," uvedl primátor.

Pokud ODS a TOP 09 nenajdou shodu do středy, otevře se pro TOP 09 možnost pro další vyjednávání. Vedení pražské ČSSD opakovaně deklarovalo vůli se s nejsilnější stranou v zastupitelstvu dohodnout. S ODS ale sociální demokraté do koalice znovu jít nechtějí. Stejně tak i občanští demokraté tvrdí, že si spolupráci s ČSSD už nedokážou představit.

Občanští a sociální demokraté začali společně vládnout Praze po volbách v roce 2010, kdy v jednání o koalici obešli vítěznou TOP 09. Koaliční uskupení se ale zhruba rok po volbách rozpadlo a ODS zahájila spolupráci s TOP 09. Občanští demokraté získali pět křesel v radě včetně primátorského postu, TOP 09 obsadila křesel šest.

Související