Šéfka vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová podle Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) porušila zákon, za zveřejnění platů zaměstnanců dostal její úřad pokutu 100 000 korun. ÚOOÚ jí vyčetl, že platy zveřejnila plošně a jmenovitě, píšou úterní Lidové noviny (LN). Bradáčová s verdiktem nesouhlasí.

„Netýká se to státních zástupců, ale jenom zaměstnanců,“ řekla serveru Lidovky.cz Bradáčová. Zastupitelství pokutu zatím platit nehodlá.

„Pokuta je disproporční vzhledem k tomu, jaké úřad ukládal v minulosti, takže užijeme prvního opravného prostředku, který zákon připouští, a to je rozklad,“ doplnila.

ÚOOÚ původně hrozil až pětimilionovou pokutou. Bradáčová se brání, že když reagovala na občanskou žádost zveřejnit platy, jednala v souladu s verdiktem Nejvyššího správního soudu z června 2011.

Bradáčová pobírá hrubou mzdu 108 200 Kč, ředitelé jednotlivých oborů na úřadě zhruba kolem 100 000 Kč. Většina kolegů Bradáčové dostává výplatu přibližně 90 000 Kč.

Platy žalobců zveřejnil také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Na rozdíl od své podřízené ale dal na internet pouze rozpětí, v jakém pracovníci úřadu mzdu pobírají.