Odvolaný vrchní žalobce Vlastimil Rampula překročil svou pravomoc, když zveřejnil záběry z policejního zásahu na pražském vrchním státním zastupitelství.

Podle serveru Aktuálně.cz to konstatoval Úřad na ochranu osobních údajů v dopise, který na zastupitelství dorazil v polovině srpna. Instituce žalobcům doporučila přijetí patřičných opatření, aby se podobný únik záběrů z bezpečnostních kamer již neopakoval.

"Věcí se budeme zabývat dál. Oni mají možnost se k tomu nyní vyjádřit," sdělila serveru mluvčí úřadu Hana Štěpánková s tím, že Rampulovi ještě může být udělena pokuta.

Rampula promítl video na tiskové konferenci v únoru poté, co ho do funkce vrátilo rozhodnutí městského soudu. Snímkem chtěl dokázat, že jeho předchůdce Stanislav Mečl vpustil do kanceláře svého náměstka Libora Grygárka cizí lidi.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který usiloval o Rampulovo odvolání, na zveřejnění záběrů reagoval tím, že šlo akci policie, která v náměstkově kanceláři hledala důkazy ke kauze podezřelého nákupu transportérů Pandur.

Podle Zemana se Rampula zachoval neprofesionálně, když znemožnil odhalením videa další vyšetřování případu, navíc na úkor svého setrvání ve funkci.

Svůj konec na postu šéfa pražských žalobců tím ale stejně neodvrátil, nakonec o něm rozhodl Nejvyšší správní soud. Nástupkyní se před časem stala Lenka Bradáčová, naopak ze zastupitelství vzápětí odešel i Grygárek.