Nakládání s osobními údaji v rámci projektu sociálních karet je nezákonné. Na tiskové konferenci to oznámil předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Igor Němec.

"K předávání osobních údajů dochází bez opory v zákoně, bez souhlasu poslanců. Ministerstvo má nyní dvě možnosti : Tento systém zastaví a vrátí se k původnímu stavu, nebo sněmovně předloží návrh novely, kterou dají poslanci souhlas s předáváním osobních údajů," sdělil Němec.

ÚOOÚ dal ministerstvu lhůtu, ve které má sjednat nápravu. Ta vyprší s koncem června. Úřad, jemuž šéfuje Ludmila Müllerová od listopadu minulého roku, může už dříve také obdržet za porušení zákona až desetimilionovou pokutu v zahájeném správním řízení.

V případě, že by ministerstvo lhůtu nedodrželo, přistoupil by ÚOOÚ k dalším sankcím.

Ministerstvo už podle svého vyjádření pracuje na nápravě a brzy zveřejní návrh změn zákona. Prosadit je chce v termínu - tedy do konce června.

"Dnešní rozhodnutí Úřadu na ochranu osobních údajů je samozřejmě nepříjemné. Na ministerstvu už nějakou dobu usilujeme o to, abychom změnili sKartu v lepší službu pro občany a vyhověli také námitkám dohlížejících úřadů," sdělila ČTK prostřednictvím své mluvčí Štěpánky Filipové ministryně.

Němec se dále jménem úřadu vyjádřil i ke stížnosti proti užívání sledovacích zařízení GPS při kontrole práce poštovních doručovatelů. Sledování Českou poštou prý zasahuje do osobních práv zaměstnanců a také odporuje zákoníku práce. ÚOOÚ už poště uložil opatření pro nápravu.

Podobné opatření je podle ÚOOÚ možné v extrémních případech, ovšem plošné užití je nepřípustné a v tomto případě i neodůvodněné.

Podle České pošty je cílem používání GPS najít optimální doručovací trasy, šetřit náklady a námahu zaměstnanců. "Přístroj používáme navíc jen se souhlasem dotyčného zaměstnance. Protože jsme je seznámili s účelem zařízení, nezaznamenali jsme žádný nesouhlas," uvedl mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist