Miloš Zeman jako prezident vetuje novelu, která má umožnit vznik klubu poslanců LIDEM. Řekl to v pondělí vpodvečer na setkání s obyvateli v Novém Veselí na Vysočině, kterým poděkoval za podporu a za jejich účast v prezidentské volbě.

Před svým zvolením přitom Zeman tvrdil, že vetování zákonů je krajní možnost, kterou nechce příliš využívat.

„Prezidentské veto je poslední zoufalý akt… Já bych dával přednost preventivním akcím, než abych vetoval zákony přijaté parlamentem," uvedl v předvolební kampani s tím, že by po právu veta sáhl tehdy, kdyby se jednalo o legislativní zmetek.

Novelu už schválila Poslanecká sněmovna, nyní se jí bude zabývat senát, který se ale schází až v polovině března. Pokud předlohu parlament nakonec schválí, bude ji už posuzovat nový prezident, Zemanova inaugurace se koná 8. března. Poté může zákon vrátit zpět poslancům.

I přes Zemanův odpor ale nakonec může poslanecký klub LIDEM vzniknout, zákonodárci dolní komory parlamentu jej ale musí přehlasovat většinou nejméně 101 hlasu.

Zeman již dříve uvedl, že LIDEM je strana, kterou nikdo nevolil. Také tentokrát zopakoval, že tato strana vzniklá po rozštěpení Věcí veřejných, neprošla sítem voleb. Když se nastupující prezident po volbách scházel s představiteli různých stran, Karolínu Peake jako předsedkyni LIDEM nepřijal.

Novelu jednacího řádu, která má vznik poslaneckého klubu LIDEM umožnit, schválila sněmovna navzdory odporu opozice minulý týden.

Pokud koalice dotáhne předlohu až ke schválení a předpis nabude účinnosti, mělo by to pro klub LIDEM znamenat mimo jiné nárok na jednací místnost včetně technického vybavení. Jde i o některé procedurální možnosti, jako je přednostní právo předsedy klubu promluvit na schůzi sněmovny.

Nový klub asi získá i finanční příspěvek na chod.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist