Přes dvě hodiny byl Karel Schwarzenberg na návštěvě u nového českého prezidenta. "Probírali jsme problémy zahraniční politiky a budoucí spolupráci," řekl po schůzce ministr zahraničních věcí. Podle Schwarzenberga si oba prezidentští kandidáti budou rozumět zřejmě v evropské politice, rozpory budou mít pravděpodobně v názoru na Kosovo. Schwarzenberg řekl, že se Zemanem diskutoval i o obsazení postu velvyslance v Moskvě a možném působení bývalého kosmonauta Vladimíra Remka. Víc prozradit nechtěl.

Se Zemanem se ministr bavil se také o budoucnosti velvyslance v Austrálii Hynka Kmoníčka, který by se mohl stát spolupracovníkem nového prezidenta poté, co bude Zeman začátkem března uveden do úřadu hlavy státu. Na dotaz, zda Kmoníček zůstane na současném postu, ministr řekl: "To ještě není jasné, jak to bude, ale Kmoníček je mimořádně nadaný diplomat."

Na většinu dotazů Schwarzenberg odpovídal vyhýbavě, zpravidla odvětil: "I o tom jsme se bavili."

Schwarzenberg byl v Zemanově kanceláři v Loretánské ulici více než dvě hodiny. Zeman v Praze úřaduje od konce minulého týdne. Nejvýznamnější jednání absolvoval v úterý. Nejprve na Hradě navštívil svého předchůdce ve funkci hlavy státu Václava Klause. Později ve svém sídle přijal premiéra Petra Nečase (ODS).

Kdo do Moskvy?

Dnešní schůzka kandidátů, kteří se v druhém kole utkali o post českého prezidenta, byla mimořádně sledovaná právě kvůli důležitým velvyslancům. Ačkoliv jména nových ambasadorů podle zvyku navrhuje prezidentovi ministr zahraničí, respektive vláda, která je musí schválit, Zeman má podle zdrojů z diplomacie i jeho okolí vlastní preference. Jde hlavně o klíčový post ambasadora v Moskvě, který v lednu opustil Petr Kolář.

Zatímco vládě se stále nedaří vybrat vhodného člověka poté, co bývalý ministr obrany Alexandr Vondra na nabídku Karla Schwarzenberga nekývl, Miloš Zeman zkouší podle informací HN prorazit s vlastním kandidátem. Na postu velvyslance v Moskvě by podle důvěryhodných zdrojů rád viděl prvního a jediného českého kosmonauta, europoslance za KSČM Vladimíra Remka.

Zemanův výběr by měl určitou logiku – Remek ho podporoval v prezidentské volbě a jeho jmenování by tak mohlo být odměnou za komunistické hlasy. Nadto Remek už v Moskvě působil, v letech 2002 až 2004 byl obchodním radou a vedoucím obchodně-ekonomického úseku velvyslanectví. Dveře by mu jistě otevíral i titul hrdina Sovětského svazu s Leninovým řádem, který dostal v roce 1978.

Podle serveru iDnes.cz se dnes Zeman setkal také s velvyslancem v Austrálii Hynkem Kmoníčkem, který by se prý mohl stát spolupracovníkem nového prezidenta poté, co bude začátkem března uveden do úřadu hlavy státu. Podle informací Zemanova štábu bude tým hradních spolupracovníků znám do konce února.

Zeman v Praze úřaduje od konce minulého týdne. Návštěvy přijímá ve své kanceláři na dohled od Pražského hradu, kam se po březnové inauguraci do prezidentského úřadu přesune. Nejvýznamnější jednání absolvoval v úterý. Nejprve na Hradě navštívil svého předchůdce ve funkci hlavy státu Václava Klause. Později ve svém sídle přijal premiéra Petra Nečase (ODS).