Sociální demokraté a komunisté se pokusili využít amnestii prezidenta Václava Klause ke svržení kabinetu Petra Nečase. Vadilo jim, že nebyla připravena, a že zastavila i trestní stíhání lidí podezřelých ve velkých hospodářských kauzách.

Bez trestu skončí například podnikatel Tomáš Pitr a Miroslav Provod, vinění z daňových deliktů, manažeři zkrachovalé Moravia Banky, bývalý sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba, manažeři vytunelované společnosti H-System nebo někdejší fotbalový boss Marily Příbram Jaroslav Starka viněný z únosu a vydírání.

Prezident Václav Klaus kritiku udělené amnestie odmítá a považuje ji za politický útok na svoji osobu. Premiér Petr Nečas se zase hájí, že amnestii musel podle ústavních zvyklostí podepsat.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:59
Amnestie ve sněmovně

Opozice v Poslanecké sněmovně už popáté zkusí vyslovit nedůvěru vládě premiéra Petra Nečase. Kritizuje, že ministerský předseda spolupodepsal amnestii prezidenta Václava Klause, která zastavila trestní stíhání velkých hospodářských kauz.

Jednání sněmovny začíná v 10.00. Ač rozsah amnestie kritizuje i vládní TOP 09 a část ODS, na svržení kabinetu nebude mít opozice dostatek hlasů.

09:09
Klaus oznámil amnestii v novoročním projevu

Prezident Václav Klaus oznámil udělení amnestie "jen tak mimochodem" na závěr svého letošního novoročního projevu. Konstatoval v něm: "Dovolte mi, abych před zakončením svého projevu oznámil, že jsem se rozhodl při příležitosti tohoto výročí vyhlásit dílčí amnestii, která vstoupí v platnost 2. ledna. Její přesné znění je v této chvíli dáváno na naše webové stránky."

Připomeňte si celý text novoročního projevu prezidenta i udělené amnestie

09:16
Věci veřejné budou hlasovat proti vládě

Bývalá koaliční strana - Věci veřejné - podpoří nedůvěru vlády Petra Nečase. "Amnestie je jen poslední kapkou z kalichu hříchů Nečasovy vlády," uvedl šéf VV Radek John. Připustil však, že šance na úspěch, že vláda padne, je malá.

09:21
10 vládních hříchů podle VV

Věci veřejné sestavily seznam 10 hříchů, který chtějí na zasedání Poslanecké sněmovně vládě připomenout.

Co kabinetu vyčítají?

1. neřeší nezaměstnanost

2. amnestie a rostoucí kriminalita

3. drahé potraviny

4. nekoncepční řešení nemocnic

5. nakupování moci a zastrašování policie

6. lichváři a exekutoři

7. zhoršování podnikatelského prostředí

8. velkorysé vyrovnání s církvemi

9. podpora hazardu

10. zdražení nafty a DPH

09:28
Manželství premiéra Nečase se rozpadá

Krátce před jednáním Poslanecké sněmovny vydal Petr Nečas prohlášení týkající se jeho manželství. Připustil v něm, že vztah s manželkou Radkou prochází složitým obdobím.

"Už dlouhodobě nejsme schopni sladit naše představy o rodinném a pracovním životě, byť jsme se o to oba poctivě snažili. Proto už několik měsíců žijeme odloučeně. V tuto chvíli nemáme konkrétní představu, jak tuto situaci budeme nadále řešit," uvedl Petr Nečas.

Požádal o respektování soukromí členů rodiny. Celý článek včetně prohlášení najdete ZDE

O rozpadu manželství Radky a Petra Nečasových se začalo spekulovat poté, co odmítl přijít na novoroční oběd s prezidentem Václavem Klausem. Své důvody tehdy nechtěl vysvětlovat.

09:40
Věci veřejné nepřímo podpořily Zemana

Pro Věci veřejné je lepším kandidátem na post hlavy státu někdejší šéf ČSSD a expremiér Miloš Zeman než současný ministr zahraničních věcí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

"Nechceme dávat radu, koho mají lidé volit. Je potřeba ale připomenout, že Karel Schwarzenberg je členem vlády a je zodpovědný za amnestii, sKarty, DPH i ostatní věci," uvedla šéfka poslaneckého klubu Kateřina Klasnová.

09:46
KSČM k vyslovení nedůvěry vlády

Předseda KSČM Vojtěch Filip tvrdí, že odpovědnost za amnestii nese vláda, která je zopovědná Poslanecké sněmovně.

Komunističtí poslanci podpoří hlasování o nedůvěře vládě.

09:53
Langšádlová z TOP 09: Neneseme odpovědnost

Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová ve středečním Interview ČT24 řekla, že její strana nemůže nést odpovědnost za amnestii prezidenta republiky: "My opravdu nemůžeme nést zodpovědnost za akt, který vykonal prezident republiky, členové vlády o něm nevěděli a vláda o něm především nejednala."

Potvrdila také, že poslanci TOP 09 budou hlasovat proti vyslovení nedůvěry vládě:

"Já bych neměla pochybnosti o tom hlasování, že takovouto amnestii projednává a schvaluje vláda. A pokud by takovouto amnestii v této podobě schválila, tak já jako koaliční poslanec bych měla veliký problém hlasovat pro důvěru vládě. Ale za situace, kdy o tom rozhodl prezident, kontrasignoval premiér s tím, že podle dosavadní praxe premiér vždy konstrasignoval, aniž by to vnímal jako vyjádření souhlasu, tak v tomto případě si opravdu myslím, že hlasování o nedůvěře není na místě."

09:58
K vyslovení nedůvěry potřebují 101 hlasů

K tomu, aby vláda padla, potřebuje opozice v Poslanecké sněmovně 101 hlas. Sami opoziční poslanci přiznávají, že takovou většinu k vyslovení nedůvěry vládě nemají.

10:00
Klaus odmítl vysvětlovat poslancům amnestii

Prezident Václav Klaus odmítl přijít na schůzi Poslanecké sněmovny, aby zde vysvětloval vyhlášení amnestie. Uvedl to ve svém prohlášení i při I. kole prezidentské volby.

"Amnestie je tak jasná, tak jednoduchá, tak přesná a každému, kdo jí chce rozumět, srozumitelná, že je naprosto bezcenné se ji pokoušet znovu vysvětlovat.

Poslancům bych musel text této amnestie pouze znovu přečíst, nebo jim dát za domácí úkol, aby si jej také oni v klidu přečetli," uvedl.

Podle Klause diskutovat o amnestii nemá smysl. "Ovšem používá-li to někdo jako politickou hru proti mně, a nejen proti mně, ale teď i proti dnešní vládě a proti premiéru Nečasovi, tak pro tyto lidi já v žádném případě spoluhráčem nebudu," píše v prohlášení.

10:04
Schůze poslanců začíná

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová zahájila schůzi svých kolegů, která se má zabývat vyslovením nedůvěry vládě.  Z jednání se omluvila Kristýna Kočí a Vlasta Parkanová ze zdravotních důvodů, Roman Pekárek z osobních důvodů, Jiří Šlégr je na zahraniční cestě. Na dopolední jednání nepřijde ani ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

10:08
Sobotka: Slovensko amnestii zvládlo, Česko ne

Předseda ČSSD Bohumil Sobotka porovnává vyhlášení amnestie k 20. výročí od rozdělení Československa v Česku a Slovensku.

"Na Slovensku bylo propuštěno za nedbalostní trestné činy kolem 600 odsouzených, amnestie v této zemi nevyvolala žádné negativní emoce. V Česku se proti ní ozvala veřejnost i odborníci," konstatoval Sobotka.

Důvodem je podle něj hlavně zastavení trestních kauz, které spadají především do hospodářské činnosti. Jmenoval například případ Union banky, Tomáše Pitra, První družstevní záložny apod.

10:13
Věznice opustilo na 6 300 odsouzených

K 1. lednu 2013, před amnestií prezidenta republiky, bylo ve věznicích 22 638 vězňů, z toho asi 1 500 žen. Po amnestii je vězňů asi o 6 300 méně.

10:17
Hradní právnička se zastavením hospodářských kauz nesouhlasí

Prezident Václav Klaus požádal svůj legislativní odbor o vypracování stanoviska k amnestii až po jejím vyhlášení. Jeho ředitelka Dana Římanová v něm navíc nesouhlasila s argumentem, že by se šest let projednávání případu dalo označit za nepřiměřeně dlouhé.

Celý článek si přečtěte ZDE

10:20
Ve sněmovně vládne hluk

Při projevu Bohuslava Sobotky vládne v Poslanecké sněmovně značný hluk. Předsedkyně Miroslava Němcová už žádala kolegy, aby si své záležitosti vyřizovali jinde.

10:22
Premiér není podpisový automat, říká Sobotka

Bohuslav Sobotka tvrdí, že předseda vlády měl možnost amnestii ovlivnit. Vzhledem k tomu, že neodmítl ani druhý článek amnestie, nese za ni odpovědnost.

"Premiér není podpisový automat," řekl Sobotka.

10:24
Sněmovna jedná o nedůvěře vládě, Klaus lyžuje na Monínci

Prezident Václav Klaus vyrazil dnes na lyže na Monínec ve středočeském Sedlci-Prčice. V areálu lyžuje v době, kdy Poslanecká sněmovna jedná o amnestii, kterou vyhlásil k 2. lednu a kvůli níž nyní vláda Petra Nečase čelí hlasování o nedůvěře.

10:29
Poslanci budou jednat i přes půlnoc

Předseda klubu ODS Marek Benda navrhl, aby sněmovna jednala i po 21 a 24 hodině. Většina s tím souhlasila.

10:30
Nečas: Amnestie je psána v 1. osobě

Amnestie prezidenta republiky je podle premiéra Petra Nečase pouze záminkou využít náladu ve společnosti. "Amnestie je výsostné právo prezidenta republiky, je to jeho právo. Je psána také v I. osobě," uvedl.

Premiér tvrdí, že postupoval v souladu s Ústavou, když amnestii spolupodepsal.

10:35
Klaus na lyžích podpořil Zemana

Prezident Václav Klaus si přeje, aby se jeho nástupcem ve funkci stal člověk, který patří do této země a strávil v ní svůj život. Klaus to dnes řekl ČTK a Českému rozhlasu při návštěvě lyžařského areálu Monínec u Sedlce-Prčice.

Nepřímo tak podle očekávání podpořil Miloše Zemana. Karel Schwarzenberg, druhý z finalistů prezidentské volby, strávil velkou část svého života v zahraničí.

"Mně jde vždy o jednu jedinou věc, tu jsem říkal mnohokrát před volbami, dávno, teď, a budu to říkat zítra a budu to říkat po skončení voleb. Mně jde prostě o to, aby prezidentem se stal člověk, který patří do této země, který je součástí této země, který tady strávil svůj život, období těžká, lepší, nejlepší, horší," uvedl Klaus.

Dodal, že jeho zájmem je, aby "tahleta zemička přežila a vydržela a nerozplynula se v té Evropě jako kostka cukru v kávě".

10:42
Pochvaly pro vládu podle Nečase

Premiér Petr Nečas poslancům řekl, že je mnoho důvodů, proč má vláda pokračovat.

1. V současné době má Česká republika nejnižší míru chudoby v Evropské unie.

2. Nezaměstnost je stále na 7. nejnižším místě v EU, za vlády ČSSD byla Česká republika sedmnáctá

3. Česko má sedmý nejnižší dluh v EU

4. Česko patří mezi tři státy, kterým byl zvýšen ratting o 2 a více stupňů

5. Stoupá export, za leden až září stoupl vývoz téměř o 8 procent

6. Česko má nejnižší náklady na státní dluh, patří mezi 10 zemí na celém světě, kde jsou nejnižší úrovky vládních dluhopisů

7. Index mizérii České republiky je pátý nejlepší v Evropské unii, za vlády ČSSD byl patnáctý

10:53
Peake: Zastavené kauzy jsou z doby vlády ČSSD

"Většina zastavených kauz se týká případů, které vznikly za doby vlády sociální demokracie. Určitě bych chtěla, aby byly došetřeny," dodala vicepremiérka a předsedkyně LIDEM Karolína Peake s tím, že s amnestií nesouhlasí.

11:09
Amnestie byla připravena diletantsky, řekl Rychetský

Ke kritikům amnestie se přidal jeden z nejvlivnějších soudců v zemi. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v rozhovoru pro HN prohlásil, že byla připravená diletantsky.

Za chováním Petra Nečase může být podle Rychetského neznalost.

11:16
Odsouzení i po amnestii musejí nahradit škodu, říká ministr spravedlnosti

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek konstatoval, že z věznic bylo po amnestii propuštěno na 6 tisíc odsouzených. "Povinnost nahradit škodu jim i po amnestii zůstává," řekl poslancům. Ministr zároveň tvrdí, že náhradu škody i v zastavených případech trvajících léta, mohou poškození získat.

"Převezmou to občansko civilní soudy," konstatoval.

Podle ministra se na svobodě nyní pohybuje kolem 6 200 lidí, kteří do vězení nenastoupili.

11:24
Blažek: Stát bude vymáhat škodu

"Stát bude vymáhat škodu i na těch, jejichž stíhání bylo zastaveno," tvrdí ministr spravedlnosti Pavel Blažek. K civilnímu řízení se mají přihlásit i poškození - například z H-Systemu.

11:26
Berka už soudcem nebude, jedině když si to vysoudí

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek nesouhlasí se zastavením trestního stíhání soudce Miroslava Berky známého z takzvané "konkurzní mafie". "Berka soudcem nebude, pokud si to nevysoudí. To znamená, pokud nepřesvědčí soud, že si být soudcem zaslouží. Také jsem vydal pokyn, aby mu nebylo vyplaceno 5 milionů korun jako ušlý zisk," konstatoval.

11:33
Ústavní právník Jan Kudrna: Ústavní převrat v přímém přenosu

Ústavní právník Jan Kudrna před několika dny na názorových stránkách HNDialog k tématu amnestie napsal. "Na místě je otázka, k čemu vlastně máme předsedu vlády, je-li ve vztahu k prezidentovi jen notářem. Volba prezidenta tím získává kolosální význam, neboť vláda vzdala svou úlohu jeho politického korektivu," napsal Kudrna.

11:37
Daňový podvod ad acta

Jestli podnikatel Pavel Hub okradl stát na daních o 1,2 milionu korun, se už nikdo nedozví. Bývalý majitel ostravského Rádia Helax si v roce 1995 snížil daně fiktivnímu fakturami za zprostředkovatelské práce. U soudu za to v roce 2002 dostal pět a půl roku.

Soud mu rok nedokázal dopravit rozsudek, Hub byl podle svého advokáta v USA. A když dostal ultimátum, že si musí obsílku převzít, protože jinak nemůže věc přebrat odvolací soud, Hub vážně onemocněl. Případ tak zůstal zmražený.

A do soudního archivu ho definitivně poslala amnestie. Další případy, kdy amnestie pomohla zastavit řízení velkých kauz, si můžete přečíst ve čtvrtečních Hospodářských novinách.

11:42
Vě věznicích zůstává přes 16 300 lidí

V českých věznicích je v současné době 16 310 lidí, z toho 14 112 vězňů, 2 164 lidí ve vazbě a 34 chovanců.

11:52
Paroubek: Amnestie mi nevadí, omilostnění šibalů ano

Expremiér a šéf LEV 21 Jiří Paroubek nemá podle svých slov s amnestií problém, ale vadí mu právě amnestování velkých hospodářských kauz.

11:55
Schwarzenberg: Nečas nemá důvěru ve svou vládu, o amnestii jí neřekl

"Tato amnestie je nešťastná, především kvůli abolici, tedy zastavením řízení velmi vážných kauz lidí," poznamenal předseda TOP 09 a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Připustil, že nejprve s amnestií souhlasil, teprve, když si ji přečetl, tak se zděsil. "Myslím, že premiér měl informovat vládu o amnestii. Stejně jako ostatní jsem se to dozvěděl z novoročního projevu. Patrně tedy premiér nemá ve své vládě nedůvěru."

Neznamená to však, že nebude loajálním členem vlády a kabinet podpoří.

12:00
Schwarzenberg se distanoval od prezidenta a premiéra

Vicepremiér, předseda TOP 09 a prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg se distancoval od amnestie prezidenta Václava Klause a premiéra Petra Nečase. "Nemohu s nimi souhlasit, a proto po svém projevu opustím sněmovnu," řekl.

Buď se podle něj nikdo nezabýval, kdo bude z abolice (tzn. zastavení trestních kauz) profitovat, nebo o tom moc dobře věděl.

Na vyslovení nedůvěry vládě to nebude mít vliv, opozice by totiž potřebovala 101 hlas.

12:19
V ODS sílí kritika vedení strany

Členům oblastní rady ODS na Sokolovsku došla trpělivost po debaklu strany v prezidentské volbě. Rozhodli se oficiálně vyzvat předsedu Petra Nečase a místopředsedy strany, aby odstoupili z funkcí. Upozornil na to server iDnes.cz

"Situace se stále zhoršuje a my nevidíme žádný obrat. Důvěra občanů v ODS se snižuje, lidé jsou rozčarovaní. Chtějí volit pravici, což jasně ukázal i úspěch Karla Schwarzenberga. Důvěru ztrácíme my jako ODS. Je třeba trend otočit," vysvětlil oblastní šéf ODS Karel Jakobec. Významnou odezvu z pražské centrály ovšem nečeká.

Potvrdil, že tvrdě nesouhlasí s rozsahem amnestie.

12:35
Amnestie ODS poškodila, připustil Stanjura

Amnestie spolupodepsaná premiérem podle ministra dopravy Zbyňka Stanjury /ODS/ zavřela šanci k postupu prezidentského kandidáta strany Přemysla Sobotky do 2. kola volby. Řekl v úterním Interview ČT24.

 Stanjura postup svého stranického předsedy před hlasování o nedůvěře vládě ve sněmovně hájil s tím, že je amnestie rozhodnutím prezidenta, připustil ale, že premiéra může nyní podpis mrzet.

„Dostali jsme stanovisko, že v zásadě neměl jinou možnost... Bezesporu nás to poškodilo jako politickou stranu a poškodilo to našeho kandidáta. Fakt, že to poškodilo našeho kandidáta, určitě mrzí každého představitele ODS."

Stanjura okomentoval i zastavování dlouhotrvajících trestních řízení. „U některých těch případů panuje velká deziluze nejen u veřejnosti, ale i u mnoha politiků. Zejména u toho soudce (Berky), to považuji za něco fatálního."

12:37
Ekonom Pavel Kohout na Twitteru
12:50
Zaorálek mluvil téměř hodinu

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek kritizoval u řečnického pultu amnestii a s ní spojené kroky téměř 50 minut. Vláda by se podle jeho výzvy měla zabývat dopady amnestie.

12:55
Babák vyzval Schwarzenberga, ať hlasuje proti vládě

Poslanec Věcí veřejných Michal Babák reagoval na kritiku amnestie a odchod Schwarzenberga tím, že vicepremiéra vyzval, aby se postavil problému čelem a hlasoval pro vyslovení nedůvěry vládě.

"Když jsem byl seznámen s obsahem, byl jsem zděšen," uvedl předseda TOP 09 ve svém projevu před poslanci. Premiér dal svým postupem podle Schwarzenberga najevo, že nedůvěřuje ani vlastní vládě.

13:07
Poslanci šli na oběd, pokračovat budou za hodinu

Jednání Poslanecké sněmovny, které se zabývá nedůvěrou vládě kvůli amnestii, bylo přerušeno do 14:00.

13:37
Heger: Předseda Schwarzenberg mluví za celou stranu

Postoj předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga k amnestii je podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera totožný s většinovým názorem v celé straně. A připouští, že být ve vládě, jejíž premiér amnestii v této podobě podepsal, je nepříjemné.

Není to však věc, kvůli které by podle něj stálo za to vládu shodit.

13:39
Jindřich Šídlo na Twitteru
14:01
TOP 09 projednává strategii, jak nepodpořit amnestii

Poslanec Stanislav Polčák (TOP 09) očekává, že Karel Schwarzenberg se skutečně nezúčastní hlasování o nedůvěře vládě. Zbytek poslaneckého klubu však zřejmě v sále zůstane.

„Teď budeme projednávat strategii, tu amnestii samozřejmě podpořit nechceme," řekl Polčák.

14:03
Schůze poslanců pokračuje

Poslanecká sněmovna po hodinové pauze pokračuje. U mikrofonu je manželka Víta Bárty a šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová.

14:05
Schwarzenberg se vyfotil se starosty

Více než 100 starostů měst a obcí se dnes v pražské Valdštejnské zahradě vyfotografovalo s Karlem Schwarzenbergem na podporu prezidentské kandidatury předsedy TOP 09.

Ženy i muži měli pod krkem uvázaný motýlek, tradiční součást Schwarzenbergova oděvu, jako symbol podpory pro druhé kolo prezidentského klání.

14:08
Za vládu sedí ve sněmovně jen Heger

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) je jediný člen Nečasova kabinetu, který poslouchá argumenty opozice, proč je potřeba svrhnout současnou vládu.

14:14
Pro svržení vlády není alternativa, říká Gazdík

Předseda poslaneckého klubu Petr Gazdík znovu za TOP 09 a STAN odsoudil rozsah a abolici amnestie. Kritizoval i premiéra Nečase, že ji spolupodepsal, aniž by informoval vládu. Nedůvěru kabinetu ale členové klubu nevyjádří.

"Pád vlády by Českou republiku poškodil, není alternativa, kdo by ji nahradil," řekl.

14:18
Jandák: Jste blbý a prolhaný

Poslanec ČSSD a bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák reagoval na slova Petra Gazdíka klasickým výpadem. "Vážil jsem si vás, protože jste byl mladý a naivní, ale začínáte být prolhaný a blbý."

14:24
John opakuje slova z tiskové konference

Předseda Věcí veřejných Radek John vypočítává deset hříchů Nečasovy vlády, které před několika hodinami přednesl novinářům.

14:47
Dlouhý projev poslance Paroubka

Předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek už desítky minut hovoří do řečnického mikrofonu sněmovny. Jeho sdělení je přitom jediné: Podpořit hlasování o nedůvěře vládě.

Zároveň vyzval premiéra Petra Nečase, ať svůj podpis pod amnestií odvolá.

14:53
Probační a mediační služba pomáhá poškozeným

Poškození/oběti trestných činů se mohou obracet na střediska Probační a mediační služby (PMS), která jim poskytnou potřebné informace zejména, jak mohou být dále řešeny otázky spojené s náhradou škody a s uplatněním jejich nároků.

Střediska PMS ČR budou také sama kontaktovat poškozené, se kterými v předešlém období, v rámci výkonu předmětných alternativních trestů, již navázala spolupráci a kontakt.

14:58
Šéfem pro vyzbrojování armády je opět Bulant

Předseda vlády a pověřený ministr obrany Petr Nečas během schůze sněmovny opětovně jmenoval do funkce zástupce náměstka ministra obrany pro obranné akvizice a ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování brigádního generála Pavla Bulanta.

Jaroslav Štrupl, který tuto pozici zastával od 15. prosince 2012, byl odvolán ke dni 15. ledna 2013, jeho další angažmá v rámci resortu obrany je v jednání.

Bulanta a 1. náměstka Vlastimila Picka odvolala z funkce vicepremiérka Karolína Peake, když se stala ministryní obrany. U premiéra tím vyvolala nevoli, takže ji záhy z funkce odvolal.

O odvolání ministryně a následně další krize vlády si přečtěte ZDE

15:12
Řečníci se střídají s kritikou vlády

Opoziční poslanci se střídají u řečnického pultu, aby kritizovali vládu premiéra Nečase. Po komunistovi Jiřím Dolejšovi si slovo vzal poslanec VV Novotný.

Do diskuse, kterou přenáší živě ČT 24, jsou stále přihlášeny dvě desítky řečníků. Sněmovna si odhlasovala, že bude dnes v případě potřeby jednat i po půlnoci.

15:31
Komentátor Petr Honzejk tweetuje
16:12
Břetislav Petr o Mostecké uhelné společnosti

Poslanec Břetislav Petr hovoří o Mostecké uhelné společnopsti. Poukázal na to, že "tato kauza je neméně závažná jako amnestie, ale málo se o ní hovoří".

16:22
Slovo má poslanec Křeček

 Poslanec Křeček se vrací k tématu schůze- amnestii.

Poukazuje na stav společnosti, ve které propuštěný vězeň nemá kam jít. Věznice podle něj dnes plní funkci sociálních ústavů, jen v nich mají lidé zajištěnou sociální péči. Na svobodu tedy odchází do podstatně horší situace. Návrat do vězeňského prostředí je podle Křečka motivací pro další kriminální činy.

16:26
Poslanec Václav Klučka kritizuje Schwarzenberga

Poslanec Klučka poukazuje, že stav věznic se řeší už šest let.

Mj. kritizuje přístup Karla Schwarzenberga a dalších ministrů k vyhlášené amnestii.

Svůj výstup zakončil úryvkem ze spisu Jana Husa.

16:33
Tejc vyzval Schwarzenberga k návratu do sněmovny

Jeroným Tejc z ČSSD vyzval Karla Schwarzenberga k návratu do sněmovny a hlasoval o odvolání vlády.

16:47
Miroslav Svoboda: I Klaus kritizoval amnestie

Miroslav Svoboda (ČSSD) poukázal na to, že Václav Klaus byl svého času kritikem amnestie Václava Havla, která byla v menším rozsahu.

"Klausova amnestie budí podezření, že byla učiněna účelově. Porušuje práva občanů poškozených amnestovanými a znemožňuje jim naději na náhradu."

"Vypadá to, že se vyplatí trestné činy páchat. Bez debaty je to nejhorší čin Václava Klause. Měl na ni sice právo, ale neměl na ni z celospolečenského pohledu mandát."

"Jsme svědky toho, že amnestovaní páchají nové zločiny a vrací se zpátky za mříže."

16:51
Poslankyně Drastichová přišla s cedulí

Poslankyně Drastichová na své vystoupení přinesla ceduli s nápisem hřích č. 2 - amnestie a rostoucí kriminalita.

Kritizuje morální dopad amnestie. Nazvala amnestii fackou celé společnosti v přímém přenosu.

16:51
VIDEO: Starostové se vyfotili se Schwarzenbergem. S motýlkem u krku ho podpořili pro volbu prezidenta

16:53
Marta Semelová poukazuje na klid vlády

Poslankyně KSČM Marta Semelová se pozastavuje nad klidem vlády, proti níž jsou občany sepisovány petice a jedná se o jejím odvolání.

17:08
Michal Babák vyjmenovává "hříchy vlády"

Poslanec Věcí veřejných Michal Babák vyjmenovává "hříchy vlády" a za největší hřích současné vlády považuje církevní restituce.

Poslanec vystoupil s plackou "Karel for president" na klopě.

17:13
Babák kritizuje cenu nafty a zvýšení DPH

Michal Babák, poslanec Věcí veřejných kritizuje drahou naftu a zvýšení DPH v současné situaci.

17:14
Poslanec Grospič hovoří o chudobě a sociálním propadu

Poslanec Stanislav Grospič z KSČM hovoří o míře chudoby a sociálním propadu v České republice.

 

17:20
Poslankyně KSČM chce chránit amnestované

Marie Nedvědová, poslankyně KSČM

"Chování amnesovaných není důsledkem amnestie, ale důsledkem stavu společnosti. Amnestované je třeba po propuštění chránit."

17:34
Miroslav Petráň k Václavu Klausovi

Miroslav Petráň z Věcí veřejných

"Ztratil jsem poslední zbytky důvěry v pana prezidenta".

17:39
Otto Chaloupka "zamáčkl slzu"

Otto Chaloupka z Věcí veřejných začal svůj projev poněkud emotivně se slovy: "Přes slzy vidím špatně na text".

17:44
Podle Grebeníčka Nečasově vládě nedůvěřuje většina společnosti

Komunistický poslanec Miroslav Grebeníček uvedl, že vládě Petra Nečase nedůvěřuje drtivá většina české společnosti.

18:05
Místopředsedkyně TOP 09: Amnestie byla mimořádně nemravná

Amnestie v tom provedení, jak ji vyhlásil prezident Václav Klaus, je podle místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové mimořádně nemravná. „Je to krok, ze kterého se naše společnost bude vzpamatovávat ještě několik let," řekla ve sněmovně v rozhovoru pro IHNED.cz poslankyně.

Má dnešní hlasování o nedůvěře vládě smysl?

S hlasováním o nedůvěře vládě, což je bezpochyby legitimní nástroj, by měla opozice šetřit. Jinak snižuje jeho význam.

Uvažovala jste vy sama o vyslovení nedůvěry?

Já jsem si tuhle otázku kladla. Dopad amnestie je demoralizující. Ale tím, že o ní vláda nejednala, není nedůvěra na místě. Kdyby amnestii projednala a schválila v této podobě, což by se asi nestalo, tak bych měla velký problém ji podpořit.

Karel Schwarzenberg kritizoval, že se o chystané amnestii nedozvěděl, ačkoliv je prvním místopředsdou vlády. Budete si to ještě nějak vyjasňovat na koaliční úrovni?

Určitě. Je to projev premiérovy nedůvery k členům vlády. Když to bez jejího vědomí podepsal, musí sám nést dopady.

Hodláte měnit kvůli amnestii ústavu?

Měli bychom navrhnout ztrušení amnestie v ústavě. V předsednictvu TOP09 převažuje názor, že bychom ji měli vyjmou z našeho ústavního pořádku.

Do nástupu nového prezidenta to jistě stihnout nelze, kdz by k tomu mohlo dojít, do konce volebního období?

Určitě ano.

18:29
Vít Bárta chce o nedůvěře vládě hlasovat na každé schůzi

Poslanec Věcí veřejných Vít Bárta uvedl, že by se mělo hlasovat o nedůvěře vládě na každé schůzi sněmovny, aby se vždy mohla udělat inventura, kterého poslance si Petr Nečas zase "nakoupil".

18:47
Foldyna nazval vládu "vládou paradoxu"

Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna nazval současnou vládou vládu paradoxu. Například proto, že premiér v jejím čele nevyhrál volby.

19:07
Pavel Blažek (ODS): Byly slyšet spíše dojmy, než-li pojmy

Podle ministra spravedlnosti Nečasovy vlády Pavla Blažka byly doteď ve sněmovně slyšet především "dojmy", než-li "pojmy".

19:16
Radim Fiala, ODS: Nechci vládu komunistů

Radim Fiala, ODS

"Nepovažuji alternativu komunistů za lepší variantu, než je tato vláda."

19:20
Josef Novotný st.: Nečasovi nevěřím

Josef Novotný st., Věci veřejné:

"Premiéru Nečasovi se nedá věřit".

Poslanec dále kritizuje stav hazardu v České republice.

20:35
Návrh o nedůvěře vládě neprošel

Hlasování o nedůvěře vládě dopadlo neúspěšně, pro návrh hlasovalo 92 poslanců, proti jich hlasovalo 97. Opozici tedy chybělo hned devět hlasů.

20:35
Konec schůze PS

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová ukončila padesátou schůzi Poslanecké sněmovny. Končí i on-line reportáž IHNED.cz. Děkujeme za Vaší pozornost, hezký večer.