Vězeňská služba zatím na provádění amnestie vynaložila 890 tisíc korun. Peníze vydala za stravné a cestovné pro odsouzené vězně a dále za dopravu a stravování justičních pracovníků, kteří v káznicích rozhodovali o amnestování jednotlivých vězňů.

Předběžný odhad přímých finančních nákladů zveřejnilo na svém webu ministerstvo spravedlnosti. Aktuální počet propuštěných vězňů je podle údajů vězeňské služby 6318.

Oproti čtvrtku vzrostl počet propuštěných vězňů o šest, množství denně propuštěných tedy dále slábne a pohybuje se již jen v řádu jednotek. Dalších několik desítek vězňů se však na svobodu může dostat poté, co jejich případy projednají odvolací soudy.

Státní zástupci si podle ministerstva celkem ve 43 případech podali stížnost proti prvoinstančnímu rozhodnutí soudců, kteří na základě amnestie rozhodli o propuštění konkrétních vězňů.

Generální ředitel vězeňské služby Petr Dohnal již dříve odhadl, že náklady na cestovné a stravné amnestovaných vězňů budou v řádu statisíců korun. Vězeňská služba později doplnila, že poskytnuté cestovné bude po vězních následně vymáhat.

Prezidentská amnestie se vztahuje také na tresty obecně prospěšných prací, tresty domácího vězení a na podmíněná odsouzení ve výměře nepřevyšující dva roky. U trestu obecně prospěšných prací se amnestie bude podle předběžného odhadu Probační a mediační služby týkat 12 170 případů.

Loni byly tyto tresty ukládány nejčastěji za trestné činy krádeže, zanedbání povinné výživy, maření výkonu úředního rozhodnutí a výtržnictví. Obdobná statistika platí i pro podmíněné tresty s dohledem probačního úředníka, přičemž amnestie se v této kategorii dotkne zhruba 8000 potrestaných.

U trestu domácího vězení by se amnestie měla týkat přibližně 340 případů. Nejčastěji byl trest domácího vězení ukládán za maření výkonu úředního rozhodnutí, krádeže, zanedbání povinné výživy, výtržnictví či ohrožení pod vlivem návykové látky.