Liberecký krajský soud zastavil trestní stíhání dvou bývalých manažerů Agroplastu, kteří čelili obvinění z nelegálního obchodování se zbraněmi.

Proces s Petrem Perničkou a Zbyňkem Švejnohou se vlekl více než devět let a na případ se vztahovala amnestie prezidenta Václava Klause.

"Nemáme důvod se proti rozhodnutí soudu odvolávat. I podle našeho názoru se amnestie na tento případ vztahuje," uvedl krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Zda případ skutečně končí, bude podle něj záležet na postoji obžalovaných mužů. "Mají právo trvat na projednávání věci," upozornil Jakovec.

Bývalým manažerům Agroplastu Petru Perničkovi a Zbyňku Švejnohovi hrozilo až osm let vězení. Obžaloba tvrdila, že Agroplast v letech 1994 až 1999 obchodoval se zbraněmi bez povolení a licence.

V případu hrál důležitou roli ruský trh. Na Agroplast v minulosti také americká vláda uvalila přísné sankce kvůli podezření z prodeje 40 bojových letounů MiG-21 do Severní Koreje. Pernička i Švejnoha od počátku vinu odmítali.

Proces se před několika lety rozdělil na dvě části. Před soudem se projednával údajně nelegální prodej několika migů, další tři skutky se vrátily do přípravného řízení. I na ně se vztahovala amnestie a podle Jakovce státní zástupce, který případ dozoroval, trestní stíhání zastavil už minulý týden.

Klaus kritiku odmítá

Vrchní soud v Praze už ve čtvrtek kvůli amnestii zastavil stíhání tří někdejších představitelů vytunelované společnosti H-System Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmy. Právu to řekl mluvčí soudu Jan Fořt. V pondělí byla zastavena i kauza příbramského podnikatele a fotbalového bosse Jaroslava Starky, který byl obžalován z vydírání a únosu.

Na prezidenta Klause se po vyhlášení amnestie, o které informoval na konci svého novoročního projevu, snesla kritika politiků i obyvatel. Z věznic bylo propuštěno více než šest tisíc odsouzených, zastaveny však byly i dosud nerozhodnuté kauzy s velkými ekonomickými škodami. Prezident nicméně kritiku odmítá a označuje ji za útok svých politických oponentů.

Amnestie se týká 18 velkých kauz, říká šéf žalobců Zeman. Nevěděl jsem to, tvrdí Nečas - čtěte ZDE

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na tiskové konferenci vlády ve středu uvedl, že vrchní státní zastupitelství evidují nyní už osmnáct případů závažných kauz, na které se pravděpodobně amnestie vztahuje. "Škoda se u nich pohybuje od 300 milionů do jedné a čtvrt miliardy korun," poznamenal.

Premiéra kritizuje i předseda Ústavního soudu

Kritika se dotýká i premiéra Petra Nečase (ODS), který prezidentovu amnestii spolupodepsal. Ten se sice brání, že neměl jinou možnost, protože rozsah amnestie vláda nepřipravovala, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a řada jiných expertů to odmítají.