Na konci roku 2012 kapacita českých věznic překročila 107 procent. Za mřížemi tehdy bylo 22 636 odsouzených. Amnestie prezidenta Václava Klause situaci ze dne na den změnila.

Pár dní po jejím vyhlášení, 2. ledna 2013, věznice opustilo přes 6200 lidí. Podle zástupce šéfa kanceláře Generálního ředitelství Vězeňské služby Roberta Káčera se díky tomu dostalo vězeňství na úroveň v roce 2004.

Dodal, že některá oddělení, kde bude jen málo vězňů, by mohla být kvůli nízké efektivitě zrušena.

"Pokud jde o přepočet vězňů na 100 000 obyvatel, byli jsme na 'chvostu' Evropy, když nepočítám země na východ od Slovenska. Náš poměr 230 vězňů značně překračoval obvyklých, průměrně 120–150 vězňů na 100 000 obyvatel v jiných evropských zemích," uvedl Káčer v on-line rozhovoru na IHNED.cz.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se