Ministerstvo spravedlnosti nebude zvyšovat počty pracovníků vězeňské služby i ostatních zaměstnanců věznic. Očekává, že se problémy s financováním vězeňství podaří vyřešit legislativními změnami, které by měly přinést méně odsouzených. Příslušný materiál vzala ve středu vláda na vědomí, řekl novinářům ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Vláda tak souhlasila s tím, že příslušníků Vězeňské služby bude v příštím roce nejvýše 7227 a na jejich platy bude vyčleněno přes 2,1 miliardy korun. Občanských zaměstnanců pak má být až 4119 s tím, že na jejich platy budou vyčleněny necelé dvě miliardy.

Podle ministerstva prostředky na platy zaměstnanců odpovídají přípravě návrhu státního rozpočtu na rok 2013. "Tento přístup vychází z očekávání, že se skutečně a pozitivně projeví opatření, především legislativního charakteru, ke snižování počtu vězněných osob," píše se ve zprávě.

Pokud ale bude vězňů dále přibývat, plánovala vězeňská služba vyšší počty pracovníků nakonec navrhnout, především převedením například vychovatelů z pracovního do služebního poměru. Proti se ale postavilo ministerstvo financí.

Ministr spravedlnosti podle Kalouska získal od vlády příslib, že pokud dojde k dalšímu navyšování počtu vězňů, bude s ním ministr financí situaci řešit. "Bude-li víc vězňů, musí být více příslušníků vězeňské služby," podotkl Kalousek. Ze zprávy byla nakonec podle něj vypuštěna část zmiňující možné přeřazení vězeňských vychovatelů z pracovního do služebního poměru.

 

Počty vězňů rostou už od roku 2002

Sněmovna nedávno navzdory vetu prezidenta Václava Klause prosadila novelu, která má za cíl snížit přeplněnost věznic. Řešit ji má častější využívání domácího vězení nebo podmínečné propouštění za méně závažné zločiny.

Norma má také zkrátit lhůty pro možné předčasné propuštění. Podle statistiky ministerstva zavedení domácího vězení v roce 2010 ušetřilo 73 milionů korun. Zatímco den pobytu ve vězení stojí u jednoho odsouzeného zhruba tisíc korun, u domácího vězení je to 165 korun denně.

O přeplněnosti věznic se v ČR mluví již několik let. Počty vězňů rostou nepřetržitě od roku 2002. V současnosti je ve věznicích přes 23 200 vězňů, celková ubytovací kapacita je ale pouze 20 700 míst. Podle odborníků je to tím, že soudy pachatele častěji odsuzují a ukládají nepodmíněné tresty. Zároveň se také v posledních dvou letech prodloužila délka trestů.