Novým ředitelem vězeňské služby se stal dosavadní náměstek Petr Dohnal. Při pátečním jednání sněmovního branného výboru to oznámil náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák.

Dohnal nahradil Jiřího Treglera, který v polovině listopadu rezignoval. Funkce se ujme od soboty.

Dohnala jmenoval do čela Vězeňské služby ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Vzhledem k jeho služební hodnosti se prý nemuselo uskutečnit výběrové řízení.

Pětapadesátiletý Tregler zdůvodnil rezignaci osobními důvody, včetně zdravotních. Vězeňství šéfoval od září roku 2010, od počátku měl za úkol věnovat se zejména napjatému rozpočtu vězeňské služby a stoupajícímu počtu odsouzených.

Za jeho působení čelil úřad v souvislosti s přeplněnými věznicemi například hrozbě vzpoury. Její přípravy se loni údajně týkaly pražské pankrácké věznice a dalších čtyř zařízení.

Nový šéf Dohnal vystudoval psychologii na olomoucké univerzitě, ve vězeňství pracuje od počátku 90. let. V současnosti je u vězeňské služby již dvaadvacátým rokem. Začínal jako strážný v pankrácké věznici, kde postupně prošel řadou výkonných funkcí, mimo jiné vedl oddělení prevence a stížností.

V létě 2007 byl jmenován nejprve náměstkem ředitele Vazební věznice Praha-Pankrác a od října 2007 do konce srpna následujícího roku toto zařízení vedl. Pak byl pověřen výkonem funkce prvního náměstka generálního ředitele. Do funkce byl Dohnal definitivně jmenován počátkem září 2008. Post náměstka zastával až dosud.

O problematice přeplněnosti věznic se v ČR mluví již několik let. Situaci v minulosti nedokázal vyřešit ani bývalý ministr Jiří Pospíšil (ODS), který musel v červnu ve funkci skončit kvůli tomu, že v době škrtů požádal o navýšení rozpočtu zhruba o miliardu korun.

Příští rok má vězeňská služba podle dnešního doporučení sněmovního branného výboru hospodařit se zhruba 8,2 miliardy korun. Proti letošnímu schválenému rozpočtu jde o navýšení asi o 600 milionů korun, navzdory vyšší částce je však vězeňská služba stále podfinancovaná.