Více než stovka starostů a ředitelů škol v Česku se již připojila k akci odsuzující prezidentskou amnestii, z místností svých institucí odstranili na protest portréty Václava Klause. Podle ministerstev vnitra a školství tím žádný předpis starostové neporušují.

"Lidé se nám spontánně ozývají. Od vyhlášení amnestie za námi lidé chodí a ptají se, proč se to stalo a jestli s tím můžeme dělat. Naše možnosti jsou omezené, tak jsme se rozhodli alespoň takto protestovat," prohlásil jeden z organizátorů, starosta obce Želechovice nad Dřevnicí Michal Špendlík.

Záměrem akce, která začala v pátek, bylo získat podporu co nejvíce starostů. Zatím se připojili hlavně ti z menších obcí.

"Tajně jsme doufali, že se to může rozšířit i do vyšších pater politiky," podotkl starosta, jemuž na amnestii vadí především to, že byla zastavena stíhání za úmyslné trestné činy, včetně majetkových, a osvobozeny osoby za ně odsouzené.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Pavla Nováka neexistuje zákon, který by nařizoval úřadům mít pověšený prezidentský portrét. Stejně se vyjádřil i mluvčí ministerstva školství Patrik Kubas. "Umístění obrazu prezidenta ve třídách je pouze výraz tradice a úcty k hlavě státu," sdělil IHNED.cz.

Portrét Václava Klause už nevisí ani na obecním úřadě ve Vysokém Poli na Zlínsku.

"Prezidentův portrét má dokreslit důstojnou atmosféru místa. Prezident má také být vzorem pro děti, které se ve školách učí základům morálky a dobrým mravům. Ovšem Václav Klaus svým rozhodnutím udělit velkorysou amnestii mezi jinými i tunelářům, korupčníkům a podvodníkům, ztratil morální právo být prezidentem slušných a poctivých lidí," uvedl tamní starosta Josef Zicha.

Prezident Václav Klaus je přesvědčen, že vyhlášení amnestie bylo správné rozhodnutí a že se to po nějakém čase, až vychladnou horké hlavy, ukáže.

Starostové Želechovic i Vysokého Pole kandidovali v posledních volbách za hnutí Starostové a nezávislí, protestní akce podle nich však není politicky motivovaná.

"Uvítáme starosty či ředitele jakýchkoliv názorů a z jakýchkoliv stran, kteří nás podpoří," uvedli.