Budoucí prezident Miloš Zeman zvažuje, že buď bude bydlet v prezidentském apartmá na Pražském hradě, nebo v Lumbeho vile po Václavu Klausovi. Ta se nachází na Brusnici nedaleko Hradu.

Informoval o tom člen Zemanova štábu a předseda SPOZ Vratislav Mynář.

Podle něj si Zeman chce možné varianty svého budoucího bydlení nejprve osobně prohlédnout. "Dnes to asi nestihne, v dalších dnech má důležité schůzky," řekl Mynář.

Podle předsedy zemanovců si budoucí hlava státu nedala termín, do kterého se chce o stěhování definitivně rozhodnout.

Zeman o bydlení v hradním areálu už hovořil se šéfem Správy Pražského hradu (SPH) Ivo Velíškem. Mluvčí správy David Šebek řekl, že SPH se k možnostem bydlení budoucího prezidenta vyjádří až poté, co sám Miloš Zeman uvede, kterou variantu zvažuje.

Podle Mynáře bude stěhování možná záviset i na dnešní Zemanově schůzce s jeho předchůdcem Klausem. Nynější prezident pozval vítěze první přímé volby odpoledne na Hrad.

Masarykovo apartmá v jižním křídle Nového královského paláce upravil pro prvního československého prezidenta slovinský architekt Josip Plečnik. Ústřední částí bytu bylo impluvium, kontemplační prostor inspirovaný římskými vilami.

V poslední době sloužilo k setkávání prezidenta s novináři. Na jih od impluvia byla řada vzájemně propojených místností, první z nich byla pracovna s jednoduchým interiérem.

Za vlády socialistických prezidentů bylo apartmá, podobně jako vše spojené s Masarykovým jménem poničeno, zmíněné prostory sloužily třeba jako sklady nebo garáže a doznaly i stavebních úprav. Interiéry byly rekonstruovány až v 90. letech, vybaveno je však jen pět z 12 místností.

V úvahu by ale vedle bytu mohly přicházet i prostory ve výběžku jižního křídla, který se používal k ubytování státních návštěv. Podle historika architektury Zdeňka Lukeše mají tyto prostory veškeré zázemí a mohly by sloužit i pro bydlení prezidenta.

Masarykův nástupce Edvard Beneš později rozhodl o přemístění prezidentské rezidence do Královské zahrady, do vily všeobecně zvané Domeček. Sám tam již nebydlel, využívali ho socialističtí prezidenti, dnes by ale bezpečnostní důvody při jeho obývání hlavou státu ale mohly vést k uzavření zahrad pro veřejnost. Zeman již podle SPH uvedl, že tento objekt obývat nebude.

Lumbeho vila je empírové stavení nedaleko Jeleního příkopu, kterou nechal v polovině 19. století vybudovat pražský chirurg Karel Lumbe. Počátkem 20. století v ní bydlel malíř Miloš Jiránek a maloval z ní netradiční pohledy na Pražský hrad. Hrad vilu a okolní pozemky vlastní od roku 1925, využívala je SPH jako hospodářské prostory. Plány na rekonstrukci vily se začaly připravovat v roce 1993 a v roce 2004 si ji Václav Klaus vybral jako své nové sídlo. Manželé Klausovi se do vily o rozloze zhruba 200 metrů čtverečních nastěhovali v létě 2005.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist