Středočeská ČSSD už má jasno, že příští čtyři roky povede kraj s komunisty. V čele středních Čech usedne současný příbramský starosta a senátor Jiří Řihák, obklopený pěti sociálně demokratickými náměstky a jedním náměstkem z řad KSČM. Ve vedení kraje zasednou ještě tři komunističtí radní a jeden sociální demokrat.

Řihák podle svých slov ze zákona skončí v čele Příbrami, senátorského postu se ale nevzdá. "Do konce období zbývají poslední dva roky, to by bylo zbytečné gesto," řekl před nedávnem IHNED.cz.

Ač bude ČSSD s KSČM vládnout společně, sociální demokraté odmítají, že jde o koaliční smlouvu. "Je to dohoda, vymezující spolupráci klubou obou stran," uvedl šéf středočeské ČSSD Miloš Petera, který za vedení kraje Davidem Rathem šéfoval životnímu prostředí. Teď má mít na starosti dopravu.

Kromě Petery zůstává ve vedení kraje také senátor Marcel Chládek, kterému zůstává post náměstka pro regionální rozvoj a Milan Němec, který se z pozice radního stane náměstkem pro školství.

Z kanceláře v Bruselu do vedení kraje

Náměstkem životního prostředí kraje se stane starosta Cerhenic Marek Semerád, který se v minulosti dostal do centra pozornosti v souvislosti s funkcí šéfa středočeského zastoupení v Bruselu. Podle kritiků jeho práce neodpovídala platu 90 000 korun měsíčně a funkci dostal jako "trafiku" od bývalého hejtmana Davida Ratha.

Sociální oblast bude mít v nové krajské vládě na starosti náměstek kladenského primátora Zdeněk Syblík a finance dosavadní vedoucí ekonomického odboru krajského úřadu Jiří Peřina, který bude řadovým radním.

Náměstkem pro finanční kontrolu se stane volební lídr středočeské KSČM Pavel Jetenský, který byl v minulém období šéfem finančního výboru. Radní pro zdravotnictví má být dosavadní šéfka zdravotního výboru Jiřina Fialová, oblast majetku KSČM svěřila někdejšímu předsedovi komise pro majetek kraje Pavlu Hubenému.

Moravčíková v politické mašinérii neuspěla

Radním pro kulturu se má stát Zdeněk Štefek, který byl v minulosti ve vedení Komunistického svazu mládeže.

Současná hejtmanka Zuzana Moravčíková, která převzala funkci po Davidu Rathovi obviněném z přijetí úplatku, se do vedení kraje znovu nedostala. A to ani přesto, že dostala velké množství preferenčních hlasů.

Definitivní obsazení pozic ve Středočeském kraji stvrdí hlasování krajských zastupitelů, kteří se sejdou v úterý.

Krajské volby ve Středočeském kraji vyhrála ČSSD před KSČM a ODS. Z 65 mandátů jich sociální demokraté získali 20, komunisté o jeden méně a občanští demokraté 16. V zastupitelstvu budou ještě TOP 09 a Starostové s deseti zástupci.