Přes 200 tisíc hlasů skončilo o letošních volbách v koši. Za překvapivě vysoký počet neplatných hlasů v některých obcích stojí podle odborníků i jejich představitelů souběh krajských a senátních voleb. Část voličů ale také podle nich vyjádřila nespokojenost s kandidáty vhozením prázdných obálek. K podobnému kroku vyzývaly různé iniciativy třeba na internetu.

Záměna obálek se projevila především u voleb do horní komory parlamentu. Ve velkých městech jako Praha a Brno přitom chybné hlasy dosáhly jen kolem dvou procent, na Sokolovsku to ale bylo přes 12 procentních bodů.

Pouze 79 procent těch platných zaznamenali v Hrušovanech na Chomutovsku. "Hlavním důvodem byly přehozené obálky. Šlo o neznalost, i když taky jsme evidovali šest prázdných obálek, tam by mohlo jít o nějaký projev nesouhlasu," řekl IHNED.cz předseda tamní volební komise Jaroslav Brožka.

Neplatných hlasů v celém Česku přitom oproti roku 2008 přibylo, v případě voleb do krajských zastupitelstev se jich objevilo dokonce dvakrát tolik. Tehdy šlo o 67 091 hlasů, letos je jich 120 061, tedy přes 4 procenta. Dalších 87 tisíc hlasů nyní propadlo při výběru kandidátů do Senátu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se