První koaliční dohodu po krajských volbách ohlásila vítězná ČSSD z Pardubického kraje. Přestože by tamní stranická buňka měla s komunisty více hlasů v zastupitelstvu, její členové dali přednost Zemanovcům (SPOZ).

Doplní je Koalice pro Pardubický kraj (KPK), kterou tvoří lidovci, SNK ED a hnutí Nestraníci. "Podrobnosti o složení rady budou oznámeny ve středu," prohlásil lídr ČSSD Martin Netolický. Koalice bude mít 25 z celkem 45 zastupitelů.

Klub zastupitelů ČSSD přijal návrh všemi 12 hlasy. Sociální demokraté vyjednávali o možné koalici i s komunisty, ti nakonec skončí v opozici.

Volby v Pardubickém kraji vyhrála sociální demokracie před KSČM a Koalicí pro Pardubický kraj. Ze 45 mandátů jich získala 12, komunisté mají 11 zástupců, KPK deset, ODS má šest mandátů, TOP 09 a Starostové pro Pardubický kraj spolu se SPOZ po třech mandátech.

Komunistická strana bude podle dohody šéfovat finančnímu a kontrolnímu výboru, oba předsedové budou pro svou funkci uvolněni.

"Chápeme KSČM jako nejsilnější opoziční stranu, která by měla mít informace a zázemí pro opoziční funkci," vysvětlil rozhodnutí Netolický.

Ve vládě Zlínského kraje se komunisté objeví

Zlínský kraj povede koalice ČSSD, KSČM a SPOZ. Hejtmanem zůstane lídr sociální demokracie Stanislav Mišák.

Koalice bude mít 25 z 45 zastupitelů, její představitelé se dohodli v úterý večer. Do pozice půjdou KDU-ČSL, TOP 09 a Starostové i ODS.

Volby do zastupitelstva vyhrála s 12 mandáty ČSSD. Druzí jsou s deseti křesly lidovci a třetí s devíti zastupiteli komunisté. Na dalších místech skončily s pěti mandáty STAN/TOP 09 a ODS,  SPOZ má čtyři křesla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist