Úspěch KSČM v letošních krajských volbách byl způsoben tím, že strana přitáhla početnou skupinu lidí, kteří předloni ve sněmovních volbách hlasovali pro ČSSD.

Komunisté navíc k volebním urnám dorazili, zatímco voliči jiných stran včetně ODS a TOP 09 zůstali doma. Vyplývá to ze statistické analýzy volebních výsledků v obcích, kterou provedlo sdružení KohoVolit.eu.

"Zejména ODS a TOP 09 tratily, jelikož jejich příznivci do volebních místností nedorazili," uvedl analytik sdružení Kamil Gregor. Obě vládní strany podle něj podpořili prakticky jen jejich skalní voliči, kteří jim odevzdali hlas předloni při volbách do sněmovny.

"ODS ani TOP 09 se tedy nepodařilo oslovit nové voliče. I to je příčinou jejich propadu," dodal Gregor.

Pravicové strany podle něj zpravidla trpí nízkou volební účastí, letos ale tento trend "velmi drasticky" postihl i sociální demokraty.

Bývalí voliči vládních stran podle něj podpořili regionální koalice. Navíc se pro ně rozhodli lidé, kteří před dvěma lety hlasovali pro neparlamentní strany, hlavně pro KDU-ČSL a Stranu zelených.

"Bývalí voliči Věcí veřejných ke krajským volbám buď nepřišli, nebo dali hlas sociální demokracii," tvrdí Gregor.

Voličské přesuny byly podle něj vypočteny statistickou metodou zvanou ekologická inference. Metoda využívá varianci počtu hlasů pro jednotlivé politické strany v obcích České republiky a na základě této informace určuje nejpravděpodobnější strukturu voličských přesunů. Přesnost modelu je 80 až 90 procent, dodal analytik.