Jednání o povolebních koalicích v krajích pokračují. Dva dny po volbách ale zatím není rozhodnuto v žádném ze 13 krajů.

V Pardubickém kraji utvořila ČSSD vyjednávací tým se Stranou práv a občanů - zemanovci. Jednat začala i KSČM, která získala nejvíce hlasů v Ústeckém a Karlovarském kraji. V jihočeském kraji pak komunisté usilují o post vicehejtmana.

V Ústeckém kraji začalo vyjednávání komunistů s ČSSD a hnutím Severočeši.cz. Na vytvoření koalice ale KSČM stačí jen jeden partner. Oldřich Bubeníček, krajský lídr KSČM, ale odpoledne po prvním kole jednání uvedl, že dává přednost trojkoalici. S konkrétnější jednání chce začít buď na konci tohoto, nebo na začátku příštího týdne.

Vítězní komunisté v Karlovarském kraji připravují oficiální jednání o nové koalici s druhou ČSSD v pátek. Sociální demokraté budou žádat post hejtmana a pět zástupců v devítičlenné radě. Do té doby se ale zřejmě uskuteční další neoficiální setkání. Komunisté chtějí oslovit také další strany, které získaly mandáty v zastupitelstvu. Jde o ODS, Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, Sdružení TOP 09 a Starostové pro Karlovarský kraj a Alternativu. Podle lídra komunistů Jaroslava Borky je to slušnost.

Starostům pro Liberecký kraj, kteří v Libereckém kraji získali největší voličskou podporu, navrhují komunisté vytvoření koalice spolu s ČSSD. Podle krajské předsedkyně KSČM Dany Lysákové by tak vzniklo stabilní seskupení s 30 mandáty v 45členném krajském zastupitelstvu. V kraji skončili komunisté na druhém místě a získali deset mandátů, stejný počet má i třetí Změna pro Liberecký kraj. Starostové ale dávají přednost koalici právě se změnou a s ODS, která by celkem měla 28 křesel v zastupitelstvu. Lídr Změny pro Liberecký kraj Jan Korytář spolupráci s ODS ale odmítá a prosazuje koalici pouze se starosty. Takto vytvořené seskupení by mělo křehkou většinu 23 hlasů.

V Jihomoravském kraji chtějí sociální demokraté podle svého lídra a dosavadního hejtmana Michala Haška jednat s KDU-ČSL a komunisty. Členové krajského vedení ČSSD na pondělním jednání upozornili na nutnost dále jednat o koalici sociálních demokratů a KDU-ČSL nebo o koalici ČSSD a KSČM.

 

Vítězná ČSSD jedná se všemi stranami, které získaly mandát v zastupitelstvu, i v Olomouckém kraji. Do konce týdne koalice podle krajského lídra ČSSD Jiřího Rozbořila určitě nevznikne, další kolo jednání by ale mělo pokračovat na začátku příštího týdne. Jasno chce mít strana do 29. října. ČSSD údajně uvažuje o obou variantách krajské vlády. Kromě koalice s KSČM by se spojila s ODS a Koalicí pro Olomoucký kraj společně se starosty (KDU-ČSL a SZ). Obě by měly v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 35 mandátů.

V Moravskoslezském kraji utvořili sociální demokraté vyjednávací tým, který osloví ostatní strany v pořadí, ve kterém uspěly ve volbách. Postupně tak bude jednat s KSČM, ODS, KDU-ČSL a Nezávislými. S druhými komunisty, se kterými doposud kraj vedla, se chtějí její zátupci setkat už v úterý. Po sérii jednání se krajský výkonný výbor ČSSD sejde příští týden v pondělí a následně i klub krajských zastupitelů. Chtějí rozhodnout, kterým směrem budou dál jednání o krajské koalici pokračovat. Lídr kandidátky Miroslav Novák zatím uvedl, že ČSSD zatím neupřesnila své nároky na obsazení krajské rady.

V úterý začne jednat i zlínská ČSSD. Sejít se chce se všemi stranami, které se do zastupitelstva dostaly. Klub poté informace vyhodnotí ve středu. Následovat budou jednání s těmi subjekty, se kterými bude koalice nejpravděpodobnější. V pondělí to uvedl dosavadní hejtman a lídr ČSSD Stanislav Mišák.

V Jihočeském kraji sociální demokraté odmítají jednání se zástupci čerstvě vzniklé trojkoalice Jihočeši 2012, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. V úterý se sejdou pouze se zástupci KSČM, s nimiž budou jednat o podobě možné koalice.

Vyjednávací tým ČSSD v Pardubickém kraji se sešel se Stranou práv občanů - zemanovci. Dohromady by měly 15 mandátů ze 45. Možným partnerem by byli i komunisté, s nimiž by měli 26 mandátů, nebo Koalice pro Pardubický kraj (KPK), kterou tvoří lidovci, SNk Evropští demokraté a politické hnutí Nestraníci, kde by získali většinu 25 zastupitelů. Se zemanovci se chtějí opět sejít ve středu, s komunisty ve čtvrtek.

 

V Plzeňském kraji, kde vyhrála ODS, oficiální vyjednávání zatím nezačala. Lídři obou nejsilnějších stran Jiří Pospíšil z ODS a Milan Chovanec z ČSSD už za sebou ale mají slovní přestřelku. Dosavadnímu hejtmanovi Chovancovi se nelíbí některé Pospíšilovy výroky. Podle něj výrazně zužují prostor pro vyjednávání.

"Bude záležet, jestli se dohodneme se sociální demokracií na důstojné koalici a já budu hejtmanem, nebo jestli pan hejtman Chovanec upřednostní svůj osobní mocenský kalkul, bude usilovat o post hejtmana a nechá se zvolit hlasy komunistů," řekl Pospíšil. ODS chce v kraji jednat se všemi stranami kromě KSČM. Chovancova ČSSD chce vyjednávat až po druhém kole senátních voleb, a to se všemi včetně komunistů

Už v neděli ČSSD oznámila, že ve Středočeském kraji chce vládnout menšinově. O případné podpoře pak bude jednat napříč politickými seskupeními.

V Královéhradeckém kraji chtějí sociální demokraté obsadit post hejtmana. Měl by se jím stát lídr strany a dosavadní první muž kraje Lubomír Franc. Podle něj je "velmi reálná" je koalice ČSSD s KSČM. "Ale na druhou stranu chceme velmi vážně zvažovat i další varianty. Nic dohodnutého není," řekl. Koalice s komunisty by ale podle něj byla hraniční, protože by měla převahu jediného hlasu. KSČM ale už oznámila, že se o koalici s ČSSD bide snažit.

Na Vysočině zahájí ČSSD vyjednávání ve středu po zasedání krajského výkonného výboru. K jednání chce pozvat všechny strany, které mají zastoupení v zastupitelstvu. Podle výsledků voleb by ČSSD mohla v kraji vládnout s KSČM, nebo s KDU-ČSL. Podle pravděpodobného nového hejtmana Jiřího Běhounka (nestraník za ČSSD) je však možná i jakákoli jiná varianta

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist