Volební úspěch středočeské hejtmanky Zuzany Moravčíkové (ČSSD) není zasloužený, zní z řad sociální demokracie. Pomohla jí prý reklama v médiích hrazená z krajských peněz. Myslí si to i volební lídr středočeské ČSSD Josef Řihák, jenž by měl Moravčíkovou v čele kraje nahradit.

Hejtmanka, kterou přednostní hlasy vynesly ze sedmého na druhé místo, kritiku odmítá a chce se znovu ucházet o post radní.

"Musím říci, že PR paní Moravčíkové za posledních tři měsíce muselo stát středočeskou kasu spoustu peněz. Takové možnosti nikdo jiný neměl," míní Řihák. Poukázal na celostránkové inzeráty v denících a časopisech, v nichž se Moravčíková objevovala na fotografiích.

"To nebyly věci, které byly zadarmo. Většinu z nich musel zaplatit Středočeský kraj. Není to tak, že ona by měla tak výrazný úspěch," dodal.

Podobný názor má i dosavadní hejtmančin náměstek Marcel Chládek (ČSSD), který byl v minulosti považován za blízkého spolupracovníka bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), nyní stíhaného kvůli korupci.

"V pozici hejtmana v minulosti všichni dosáhli daleko lepších a výraznějších výsledků. Její počet preferenčních hlasů není tak výrazný na to, jak bombastickou a drahou reklamu dělala na svoje vlastní jméno na úkor ostatních členů kandidátky," prohlásil Chládek.

Chládek: Poškodila Semeráda

Za pravdu mu v tomto ohledu dává i volební lídr středočeské ODS Raduan Nwelati. "Kdybych tvrdil, že jsem si nevšiml, že v předvolebním období přibyly prezentace a materiály Středočeského kraje a že byla všude prezentována paní Moravčíková, to bych asi lhal," řekl.

Chládek dokonce Moravčíkovou obvinil z toho, že její mediální výstupy poškodily jiného kandidáta ČSSD Marka Semeráda. Moravčíková kritizovala Semerádovo angažmá v Bruselu, kde byl šéfem krajského zastoupení na základě smlouvy uzavřené s Rathem.

Podle Chládka Moravčíková v kampani také pomohla TOP 09, když veřejně vystupovala s kolínským starostou Vítem Rakušanem kandidujícím do krajského zastupitelstva za TOP 09 a Starosty. "Myslím, že by se to mělo řešit i na půdě ČSSD," dodal Chládek.

Moravčíková: Neunesli můj úspěch

Moravčíková výhrady stranických kolegů odmítá. "Snažila jsem se v inzerci prezentovat dobrou práci Středočeského kraje, abychom zvrátili negativní dopad kauzy Davida Ratha. Vždycky se tam objevila jedna moje fotka, ale stojím si za tím, že to byla práce celého týmu," tvrdí.

Inzerce byla podle ní nasmlouvána ještě za Rathova vládnutí. "Kolegové asi neusnesli můj úspěch," míní Moravčíková, která by ráda pokračovala v práci pro kraj a usedla i v nové krajské vládě. Je ale otázkou, zda bude nominována. "Budu o tom s kolegy jednat, ale cítím nechuť o tom se mnou jednat," poznamenala.

Krajské volby ve Středočeském kraji letos vyhrála ČSSD před KSČM a ODS. Z celkových 65 mandátů jich sociální demokraté získali 20, komunisté o jeden méně a občanští demokraté 16. TOP 09 a Starostové budou mít deset zastupitelů.

Noví zastupitelé se mají poprvé sejít kolem 20. listopadu, až bude dojednána podoba nové krajské vlády. Dosavadní rada se podle Moravčíkové stále schází každé pondělí, nedělá už ale žádná zásadní rozhodnutí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist