Několik tisíc lidí v sobotu demonstrovalo za zachování akutní lůžkové péče v nemocnici v Roudnici nad Labem, na níž zdravotní pojišťovny s nemocnicí nechtějí uzavřít smlouvu. Podporu nemocnici vyjádřili politici i umělci, pozvaní zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) ani ministerstva zdravotnictví nedorazili.

Novináři odhadli účast zhruba na 3 tisíce lidí, jeden z pořadatelů demonstrace, primář roudnické chirurgie Ondřej Krajník, hovořil až o dvojnásobku. Kromě obyvatel třináctitisícové Roudnice dorazili před budovu nemocnice i obyvatelé a starostové z obcí z celého Podřipska. Přinesli si transparenty s hesly jako "Seberte nám i hřbitov" a "Zavřít zloděje, ne nemocnice".

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Právě omezení dostupnosti zdravotní péče pro region na pomezí Ústeckého a Středočeského kraje a kritika zdravotních pojišťoven i současné vlády zaznívala z pódia nejčastěji. Podle jednoho z majitelů společnosti Podřipská nemocnice s poliklinikou Roudnice nad Labem Jakuba Zavorala navíc omezení lůžkové péče v Roudnici nepřinese pro pojišťovny ani úspory. Druhý z jednatelů, primář Josef Krajník, tvrdí, že roudnická nemocnice má za výkony od pojišťoven jedny z nejnižších plateb v Česku.

Argument, který podle Josefa Krajníka VZP nemocnici předložila, je dojezdová vzdálenost z Roudnice po dálnici do Prahy za 20 minut. Podle vedení nemocnice, ale i starostů především menších obcí v okolí Roudnice, je ale pro většinu lidí dojíždění do nemocnice do Prahy nebo podobně vzdáleného Mělníka či Ústí nad Labem nereálné. "Dědeček v nemocnici nepotřebuje vedle postele docenta, ale babičku," popsal výhodu blízké nemocnice Krajník. Nejbližší nemocnice v Litoměřicích je od Roudnice vzdálená 18 kilometrů.

Právě ona má podle Krajníka i Zavorala na konci nemocnice v Roudnici zájem. Senátora za Litoměřicko a bývalého litoměřického radního Hassana Meziana (ČSSD) kvůli podpoře nemocnice v Roudnici dokonce odvolali z dozorčí rady městské nemocnice i rady města.

 

Nemocnici v sobotu přijely podpořit i osobnosti z politického a uměleckého života. Kromě budoucího hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka a jeho náměstka Stanislava Rybáka (oba KSČM) přijel také senátor a kandidát na prezidenta Jiří Dientsbier (ČSSD). Vystoupili i zpěvák Martina Maxa a textař a spisovatel Michal Horáček, kteří v Roudnici žijí.

Boj za roudnickou nemocnici bude pokračovat v pondělí 19. listopadu v Senátu, kde bude projednávána petice za její zachování.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist