V Česku si v sobotu lidé připomenou výročí událostí spojených se 17. listopadem. Hlavně dopoledne bude patřit vzpomínkovým akcím k nacistickému a komunistickému zásahu proti studentům. Odpoledne je vystřídají demonstrace proti současné vládě. Největší organizují v Praze odbory a občanské iniciativy za účasti zástupců ČSSD a KSČM. Podobný protest bude také v Ostravě.

Pražskými ulicemi se bude také pochodovat. Kromě pochodu komunistů a odborářů připravily občanské iniciativy satirický karnevalový průvod, který se pod názvem Sametové posvícení 2012 vydá od Národního divadla na Kampu a přes Karlův most zpět.

Hlavním pražským vzpomínkovým místem bude tradičně pamětní deska na pražské Národní třídě, která připomíná zásah komunistické policie proti studentům v roce 1989. Postupně sem zavítají šéf ČSSD Bohuslav Sobotka a kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a prezident Václav Klaus.

Anarchisté se mají v podvečer sejít u pankrácké věznice na Tykadlovém randálu, který chtějí uspořádat na podporu odsouzeného olomouckého řidiče Romana Smetany.

Demonstrovat se bude také v Brně a Českých Budějovicích

Protestovat se bude také v Českých Budějovicích, kde studenti třeboňského gymnázia chystají shromáždění na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II., na němž chtějí vyjádřit nesouhlas s účastí komunistů ve vládě Jihočeského kraje. Na akci by měl vystoupit například i ředitel Jihočeského divadla a senátor Jiří Šesták nebo kulturní kritik Jan Rejžek.

"Chceme tímto krokem vyjádřit nesouhlas s tím, že komunisté mají v kraji zákonodárnou moc," řekl jeden z pořadatelů a student třeboňského gymnázia Dominik Hořejší. Podle něj se shromáždění zúčastní studenti ze zhruba deseti středních škol a z Jihočeské univerzity. "Nechci předem odhadovat, kolik lidí dorazí. Byl bych ale spokojený, kdyby jich přišlo aspoň 500," uvedl.

V Brně se sejdou příznivci krajní pravice na demonstraci "proti vládě peněz a za opravdovou demokracii". Z Moravského náměstí v 16:00 vyrazí na pochod městem. Na akci dohlédnou policisté, kteří očekávají asi 200 účastníků. Podle dostupných informací antifašisté nepřipravují žádnou protiakci. Před rokem extremisté demonstrovali v Praze, tehdy jejich střet s opačně smýšlejícími lidmi hrozil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist