Bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr se dohodl s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09), že na ministerstvu skončí. Pracovní poměr byl Šnajdrovi, který měl s Hegerem dlouhodobé spory, obnoven automaticky po jeho odchodu ze sněmovny.

Nyní je Šnajdr na nucené dovolené kvůli "překážkám na straně zaměstnavatele". Ta potrvá do doby, než personalisté vyřídí ukončení jeho pracovního poměru.

"Dohodli jsme se, že odejde, datum ještě není přesně stanoveno. Ale nebude na ministerstvu pracovat. Že tady nebude, je jisté," řekl Leoš Heger.

Další z poslanců ODS, který opustil sněmovnu, Ivan Fuksa ukončil ve středu pracovní poměr na ministerstvu financí. Spolu s Petrem Tluchořem (ODS) se oba poslanci vzdali mandátu 7. listopadu, před hlasováním sněmovny o daňovém balíčku, s nímž nesouhlasili.

Na dlouhodobé neplacené dovolené byl kvůli policejnímu stíhání několik měsíců bývalý náměstek ministra a hlavní hygienik ČR Michael Vít, než se s Hegerem dohodl na přestupu z ministerstva do Státního zdravotního ústavu.

Ve VZP Šnajdr zůstává

Šnajdr byl řadu let náměstkem na ministerstvu zdravotnictví a je šéfem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Vláda ve středu sedm členů rady za stát odvolala a jmenovala deset nových. Šnajdr ve správní radě zůstává, protože ho jmenovala sněmovna. Vzhledem k tomu, že se jmenováním nových členů poměry ve správní radě změnily, nelze podle Hegera vyloučit, že se rada bude zabývat i personálními otázkami.

Ve správní radě největší tuzemské zdravotní pojišťovny zůstal společně se Šnajdrem i Petr Tluchoř. Také jeho jmenovala za ODS sněmovna. Ta z třicetičlenné správní rady jmenuje 20 členů a také je odvolává, případně mohou odstoupit sami.

Heger se pokoušel o doplnění tří chybějících zástupců státu od jara. Nakonec vládě navrhl odvolat všech sedm nynějších členů za stát, z nich tři jmenovat znovu a k nim sedm nových. Navrhl také nové členy správních rad některých zaměstnaneckých pojišťoven.

Dosud měl Heger ve správní radě VZP náměstka Petra Noska a šéfa kabinetu Jana Růžičku, po odvolání by měl být Nosek ve správní radě znovu a nově i první náměstek Marek Ženíšek a náměstek Ferdinand Polák.

Zůstane předsedou?

Z dosavadních členů zůstali členy rady ještě Jarmila Fuchsová z ministerstva financí a Zdeněk Kadlec z ministerstva práce a sociálních věcí.

Mezi novými členy správní rady VZP jsou třeba náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček, ředitelka odboru na ministerstvu zdravotnictví, exsenátorka Helena Rögnerová či bývalý hejtman Plzeňského kraje a člen odborné komise ODS pro zdravotnictví Petr Zimmermann.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) tak velká výměna správní rady patrně vyústí i ve volbu nového předsednictva. V jeho čele je nyní Marek Šnajdr. Ten po odchodu ze sněmovny vyslovil přání ve správní radě VZP zůstat.

Půda pro Noska

Posílení vlivu ve správní radě umožní Hegerovi lépe prosazovat své záměry, ať už jde o řešení vztahů se společností IZIP, zdravotně-pojistné plány VZP či její smluvní politiku a změny v síti nemocnic.

Pozici státu chce Heger posílit také jmenováním svého prvního náměstka Ženíška do správní rady Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra či Heleny Rögnerové do správní rady Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví.

Noska přitom odvolává ze správních rad tří zaměstnaneckých pojišťoven, což podle expertů může znamenat, že mu otevírá prostor pro novou pozici. O Noskovi se mluví jako o možném řediteli VZP, v letech 2007 až 2010 byl ředitelem středočeské krajské pobočky VZP.