"Je čas rozvěšet pravičáky po městech republiky, vyvlastnit násilím všechny podnikatele, do desátého kolena zabavit majetky jejich rodinám...," bylo podle serveru Novinky.cz uvedeno na facebookovém profilu Jaromíra Petelíka, asistenta komunistického poslance Jiřího Dolejše a člena zastupitelstva Prahy 8.

Zprávu později převzala i agentura ČTK a v různých úpravách se začala šířit médii, včetně serveru IHNED.cz. Jednalo se však pravděpodobně o podvrh. Kauzu podrobněji vysvětluje server mediář.cz.

Petelík, který nyní pobývá v zahraničí, v sobotu odpoledne popřel, že by text napsal. "Vše vnímám jako útok neznámého pachatele na mou osobu," uvedl a dodal, že po návratu do Česka podá v této věci trestní oznámení.

"Nikdy jsem výroky prezentované médii nepronesl a ani jsem je nikdy nenapsal. Vše jsou to lži a pomluvy, které mají poškodit mou osobu a KSČM," sdělil později ČTK Petelík. Po zveřejnění v médiích výzva z profilu zmizela a Petelík popřel, že by ji na sociální síti zveřejnil.

Od údajných výroků Petelíka se distancovalo vedení obvodní organizace KSČM v Praze 8. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš během dne výroky jako takové odsoudil, ale uvedl, že z nepřímých informací ví, že Petelík výzvu popírá. "Jsou v příkrém rozporu s programem KSČM a koneckonců i s právním pořádkem," řekl Dolejš serveru Novinky.cz a dodal, že pokud se jejich původnost potvrdí, ukončí s Petelíkem spolupráci.

Místopředseda KSČM Dolejš v telefonickém rozhovoru s ČTK uvedl, že výroky uveřejněné na Facebooku jsou "nepřijatelné, odporné a mohou vést k podnětu k trestnímu oznámení". "Pan Petelík je nyní v cizině, vrátí se v pondělí a my budeme chtít, aby se k tomu vyjádřil. Pokud by se potvrdilo podezření, že to směřuje k němu, museli bychom se od spolupráce s jeho osobou distancovat," dodal Dolejš.

Za zcela nepřijatelné považuje výroky z Petlíkova facebookového profilu i předseda OV KSČM v Praze 8 Zdeněk Nagovský. "Jsou v zásadním rozporu s politikou KSČM a nehodné zastupitele," sdělil ČTK. Dodal, že Petelíka se pokoušeli kontaktovat, ale bez úspěchu.

V táboře pravicových stran výroky vyvolaly neklid. Podle místopředsedkyně vlády Karolíny Peake je nutné brát výroky komunistických politiků vážně a považovat je za varování před tím, jak politici levého křídla přemýšlí a co by zemi mohlo čekat za jejich vlády.