Odposlechy telefonátů bývalého pražského primátora Pavla Béma (ODS) a vlivného podnikatele Romana Janouška mají další pokračování. Podle přepisů, které v pondělí zveřejnila MF Dnes, se oba muži domlouvali, jak by bylo možné udržet moc ve firmě Navatyp poté, co zemřel její majitel Richard Navrátil.

Stavební a developerská skupina Navatyp Group totiž byla pro oba muže klíčová. V minulosti dostala mnoho zakázek pro Prahu, pražské městské části či městské společnosti, například pro dopravní podnik. Dlouhodobě se přitom spekuluje o tom, že byla firma úzce napojena na magistrát vedený Pavlem Bémem.

Část odposlechů hovoru pochází (stejně jako dosud zveřejněné nahrávky) z června 2007. Bém s Janouškem se podle záznamu domlouvají na taktice a mluví o tom, kdo by měl mít ve stavební společnosti vliv.

Bém: Ptám se na tvý noty

"Já nechci nikomu dávat pět minut, než my dva se dohodneme na nějaký taktice. Takže se ptám na tvý noty," říká Janouškovi do telefonu Bém.

"Noty? Než budeme mít všechny informace... A jediný informace, který jsou správný, jsou buď od Luďka (Eremiáše - právníka a spolumajitele Erpet Group), nebo jeho ženy (vdovy Navrátila). Ta řekne, co chce, nebo nechce. My to nějak posoudíme podle reálnejch možností, ty potom zhodnotíš nějakej plán a přijmeš člověka už s nějakým scénářem," odpovídá Janoušek. 

Odposlechy hovorů mezi Bémem, Janouškem a magistrátním úředníkem Peterem Ďuricou začala MF Dnes zveřejňovat před pár dny. Dokazují lobbistův vliv na politiku či prodej majetku města. Podle listu záznamy pořídila s povolením soudu BIS a o dva roky později je získala bezpečností agentura ABL, kterou dřív vlastnil šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta. Ten stojí před soudem kvůli údajnému uplácení.

Loni pak deník otiskl informace o tom, že ABL spolu s firmou Promicon (dříve právě Navatyp) uzavřely smlouvu a financovaly Věci veřejné. Zástupci obou společností se proti tomu ohradili, ABL prý vypracovávala pro Prominecon bezpečnostní analýzu.

Bublan: Dávkování nahrávek? Možná vydírání

Bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD) v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce zmínil, že pokud by se měly odposlechy objevovat nyní v médiích po dávkách, pak by za tím mohlo být vydírání s cílem, aby se Bárta očistil či aby se na jeho kauzu zapomnělo.

V úterý by se odposlechy měla zabývat sněmovní komise pro kontrolu BIS, v níž Bublan zasedá.

Už dnes ale bude kauzu řešit grémium pražské ODS. Bývalému primátoru Bémovi hrozí i vyloučení ze strany.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist