Policie předala v neděli Romanu Janouškovi obvinění za těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Oznámil to ředitel pražské policie Martin Vondrášek. Vlivný podnikatel měl v pátek v opilosti srazit svým vozem jednapadesátiletou vietnamskou ženu a od nehody ujet.

"Podezřelý dodržel dohodu a v domluvený čas převzal dnešního dne v 17:20 minut usnesení o zahájení trestního stíhání pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky a zločin těžké ublížení na zdraví," uvedl Vondrášek.

Podle trestního zákoníku za těžké ublížení na zdraví mohou hrozit tři roky až deset let vězení. Za ohrožení pod vlivem návykové látky může být podle kodexu půlroční až tříletý trest, peněžitý trest či zákaz činnosti, pokud člověk způsobí dopravní nehodu a někomu ublíží.

O obvinění informoval státního zástupce z Prahy 4. Ten by měl rozhodnout o dalším postupu, a to i o zveřejňování informací o případu. Do té doby policie nebude podrobnosti sdělovat.

V nemocnici byl arogantní, tvrdí lékař

Lobbista Roman Janoušek, kterého policie obvinila za jeho dopravní nehodu v opilosti, se odmítl podrobit krevním testům. Na protialkoholní stanici Nemocnice Na Bulovce, kam jej policisté v pátek po nehodě převezli, byl prý jen pár minut a podle tamního lékaře Karla Hátleho policisté nepostupovali běžným způsobem. Uvedla to Česká televize.

Janoušek podle ní neměl při příjezdu ani při pobytu na záchytce nasazená pouta. "Ten postup nebyl zrovna standardní tak jako u ostatních klientů. S čím jsem přišel do styku, tak vždy skončili v cele předběžného zadržení," řekl k tomu televizi Hátle. Podle sanitáře z protialkoholní stanice byl podnikatel navíc "arogantní, vykřikoval, že vše odmítá, nespolupracoval, přitom je tady zákaz telefonování, pořád si hrál s telefonem".

Policie: Půjde o právní bitvu

Vondrášek v nedělním pořadu České televize řekl, že nechce uvádět podrobnosti z trestního řízení, neboť cílem policie je "důkazně silný návrh, v našem případě na podání obžaloby". "V tomto případě půjde, nebojím se to říct, o právní bitvu. A já v tuto chvíli opravdu nemůžu říkat podrobnosti z tohoto trestního řízení," řekl v pořadu ČT Vondrášek.

Podle Janouškova advokáta Víta Širokého je postup policie méně obvyklý. "Obvinění se zpravidla doručuje poštou. Méně obvyklé je, že by vám to o víkendu policie tlačila do ruky. Možná ale chce být pod tlakem novinářů horlivá," řekl Široký v rozhovoru pro IHNED.cz.

Janoušek měl v pátek svým autem nejprve narazit do ženina vozu. Řidička chtěla prý nehodu řešit, došla proto před podnikatelovo auto. Janoušek se ale údajně rozjel, ženu srazil a z místa nehody poté ujel.

Policie ho dostihla a při dechové zkoušce mu naměřila přes dvě promile alkoholu. Zraněná Vietnamka je v motolské nemocnici, kde na ni dohlížejí policisté. O ochranu ženy před možným nátlakem požádala v sobotu Česko-vietnamská společnost.

O Janouškovi se v těchto dnech mluví kvůli odposlechům jeho telefonátů s bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS) a magistrátním úředníkem Peterem Ďuricou. Přepisy hovorů, které zveřejnila MF Dnes, dokazují Janouškův významný vliv na pražskou politiku.

Obsahem odposlechů se již začala zabývat policie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist