Vlivný podnikatel a lobbista Roman Janoušek narazil v pátek dopoledne svým Porschem do osobního Volva. Z místa nehody ujel a zastavit ho donutila až červená na semaforech světelné křižovatky, vzdálené několik desítek metrů.

Zde se před jeho vůz postavila řidička nabouraného automobilu. Vyzývala ho, aby vystoupil a nehodu vyřešil. Janoušek ale místo toho nastartoval a ženu svým autem prudce srazil. V krvi měl 2,2 promile alkoholu.

Zraněnou řidičkou je 51letá Vietnamka, podnikatelka z obchodního centra SAPA. Po akutním ošetření na místě byla s otřesem mozku převezena do motolské nemocnice, kde stále leží s poraněním hlavy, zlomenými žebry a poraněným kotníkem.

Žena je mimo ohrožení života, mnozí Vietnamci mají ale strach, aby na ni Roman Janoušek nevyvíjel určitý nátlak. Rodina zraněné Vietnamky proto prostřednictvím Česko-vietnamské společnosti požádala o policejní ochranu.

"Bylo by správné, aby zraněnou vietnamskou ženu orgány činné v trestním řízení před tímto možným nátlakovým jednáním důsledně preventivně ochránily," vyzval policii předseda společnosti Marcel Winter.

"Je nutné si uvědomit, že to nezpůsobil nějaký pasáček vepřů, ale lobbista. A co mají lobbisti ve svém zaměstnání, je nátlak," vysvětlil.

"Ve chvíli, kdy jsme tuto informaci skrze média dostali, okamžitě jsme začali věc řešit. Do nemocnice byli vysláni kriminalisté, kteří začali vše prověřovat a vyhodnocovat možná rizika," uvedla mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová.

Podle ní jsou nyní v nemocnici, kde se žena léčí, přítomni policisté. "Dohlížíme na to, aby nedošlo k žádným problémům," vysvětlila mluvčí.

Kriminalisté také jednají s rodinou poškozené ženy, aby vyhodnotili, zda jí poskytnou dlouhodobou ochranu. "Nevylučujeme, že ochrana bude poskytnuta. V jakém rozsahu, to v tuto chvíli nejsem schopna říci," dodala Kropáčová.

Rodinu zraněné ženy kontaktují také Vietnamci z celé republiky, aby jí nabídli pomoc.

Ozývají se i některá občanská sdružení, jako je Jazzová sekce. Její předseda Karel Srp nabídl, že rodině zajistí dočasné bydlení, než bude případ ukončen, uvedl předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Podle advokáta Josefa Lžičaře, který bude zraněnou ženu zastupovat, mohlo jít dokonce o pokus o vraždu. "Pokud je pravda, že na ni Janoušek najel schválně, dalo by se to tak kvalifikovat," uvedl Lžičař.

Dodal, že rodinu zraněné ženy, která je v Česku už od osmdesátých let, dobře zná: "Jsou to nesmírně pracovití podnikatelé. Mají dvě děti, obě tady vystudovaly vysokou školu."

Odešel zadním vchodem

Jiná rozhodnutí policie

6. 3. 2012

Řidiči v pražské Průmyslové ulici naměřili policisté v dechu přes 2,2 promile alkoholu. Protože na policisty útočil, skončil na záchytce. Policisté zároveň okamžitě zahájili úkony pro podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

9. 2. 2012

Řidič osobního auta v pražské ulici Československého exilu začal před policisty ujíždět. Krátce poté havaroval. Když vyšlo najevo, že devětadvacetiletý muž nesmí řídit auto, je pod vlivem psychotropních látek a navíc je na něj vydán zatykač, vyšetřovatel mu kromě předání příkazu k zatčení zároveň sdělil obvinění z dalších dvou trestných činů.

Zdroj: Policie ČR

Po páteční nehodě odvezli policisté Janouška na krajské ředitelství policie hlavního města Prahy, aby podal vysvětlení. Po několika hodinách mu ale umožnili, aby odešel zadním vchodem a vyhnul se tak novinářům.

"Je to běžná praxe, záleží to na dohodě," řekla serveru IHNED.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Roman Janoušek podle ní dosud není trestně stíhaný, je pouze účastníkem dopravní nehody.

"Setkávám se s mnohem méně závažnými trestnými činy, kdy je člověk okamžitě zadržen," diví se však advokát Lžičař.

Z neobvyklého postupu usvědčují policii i její vlastní dokumenty, ve kterým informovala o podobných nehodách. Pachatele přitom neváhala poslat na záchytku nebo zadržet.

Policejní prezident Petr Lessy v sobotu nařídil Úřadu vnitřní kontroly, který je dohledovým orgánem Policejního prezidia, aby postup vyšetřování nehody prošetřil.

Janoušek neutekl, tvrdí policisté

Strážci zákona od pátku vyslýchali řadu svědků Janouškova incidentu. V sobotu potom dokončili jeho obvinění.

Vzhledem k tomu, že obvinění ještě nebylo doručeno samotnému Janouškovi, nesdělili policisté, jakých konkrétních činů se týká.

Spekulace o tom, že se policii nedaří Romana Janouška kontaktovat, protože není doma a nikdo neví, kde se nachází, mluvčí pražských policistů vyvrátila.

"S mužem jsme stále v kontaktu. Jsme domluveni, že se v určitý den a určitou hodinu dostaví na určité místo," uvedla Eva Kropáčová pro server IHNED.cz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist