Věci veřejné se pokusí o odvolání ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka. Mohou za to odposlechy, podle nichž dění v instituci, přes kterou ročně proteče na 150 miliard korun, mohli výrazně ovlivňovat politici a lobbisté zvenčí. Odposlechy mezi Bémem a vlivným podnikatelem Janouškem už druhý den zveřejňuje deník Mladá fronta Dnes (MF Dnes).

Do vedení největší české zdravotní pojišťovny se i z dalších důvodů veřejně opřel také ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Uvedl to ve čtvrtek server Lidovky.cz

Čtvrteční MF Dnes zveřejnila údajný přepis rozhovoru tehdejšího primátora Pavla Béma s lobbistou Romanem Janouškem, na nichž se radí o obsazování klíčových pozic v pražské VZP. Vyplývá z něj, že do výběrového řízení na ředitele VZP Praha a střední Čechy oba zasahovali.

Životopis Pavla Horáka

Narodil se roku 1957.

V roce 1982 Absolvoval  Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy.

Do roku 1992 byl vědeckým pracovníkem Farmakologického ústavu ČSAV.

V roce 1992 nastoupil jako lékař do Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze.

Od roku 1997 byl náměstkem ředitele VFN pro léčebnou péči, od listopadu 2003 ředitelem nemocnice.

V letech 2004 až 2005 dočasně řídil i Fakultní nemocnici Bulovka a Fakultní Thomayerovu nemocnici.

V dubnu 2006 byl Poslaneckou sněmovnou zvolen ředitelem VZP ČR.

"Rozhodně není standardní, aby se do dění v pojišťovně pokoušel zasahovat někdo, kdo s ní nemá nic společného. Na pondělním jednání správní rady se proto budeme ptát na vysvětlení a navrhneme změnu ve vedení pojišťovny," řekl serveru Lidovky.cz poslanec Věcí veřejných a člen správní rady Jiří Rusnok.

Jednat prý bude chtít nejen o změně ve funkci ředitele instituce, ale také v čele správní rady. Z odposlechů totiž vyplývá, že Janoušek počítal se spoluprací nejen Horáka, ale i šéfa správní rady Marka Šnajdra (ODS).

Věci veřejné se spolu se sociální demokracií a KSČM pokusily sesadit vedení VZP už dvakrát, nikdy ale neuspěly. Tentokrát se ale možná posbírá hlasů víc. Zveřejněné odposlechy se totiž nelíbí ani koaliční TOP 09. "Nechci předjímat. Je ale pravda, že budeme žádat pořádné vysvětlení," potvrzuje poslanec a člen správní rady pojišťovny Jan Farský. Poslední pokus o změnu ve vedení VZP se odehrál na konci loňského roku, a to kvůli špatnému hospodaření pojišťovny a také kauze elektronických zdravotních knížek IZIP.

Heger šéfovi největší zdravotní pojišťovny vyčítá, že nedokáže zajistit péči o pacienty a nedotáhl některé zakázky. "Tohle už je na pováženou. V době, kdy se musí dávat peníze do nefunkčního IZIP, přistupují k tomu nevyřešené zakázky na IT nebo problémy se zajištěním péče pacientů," řekl deníku Insider Heger. Na dotaz, zda mu již s vedením VZP kvůli tomu dochází trpělivost, ministr odpověděl: "Dá se to tak říct."

Horák: Pro mne je to těžké komentovat

Heger soudí, že vedení VZP není schopno například zajistit péči pacientům s roztroušenou sklerózou ve specializovaných centrech. Pojišťovna na tuto péči ročně uvolní zhruba miliardu korun. Velké problémy má například Všeobecná fakultní nemocnice. Té se na čekací listině hromadí velký počet pacientů, kterým podle Hegerova úřadu nechce VZP péči platit.

Horák jakékoliv pochybení odmítá. "Pro mne je to těžké komentovat, veškerá péče o pacienty je zajištěna. A nevím o žádném případu, kdy by zajištěna nebyla," prohlásil.

Údajný rozhovor Béma s Janouškem o VZP:

Bém: Probíhá výběrové řízení na ředitele VZP Praha a střední Čechy. Máš to nějak pod kontrolou?

Janoušek: Ne, nemám.

Bém: Tak zavolej Markovi Šnajdrovi a zavolej Horákovi. V úterý je nějaká výběrová komise, a to už je hodně rozjetej vlak a brzdit ho bude strašně složitý.

Janoušek: Dobrý, jdu na to. Volám zpátky.

 

O pár hodin později:

 

Bém: Ano, Mazánku.

Janoušek: V neděli ti přinesu seznam (uchazečů)...

Bém: Já ho mám.

Janoušek: No tak mi tam zaškrtneš dvě jména a jedno z nich to musí být.

Bém: Dobře, tak jo. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist