Vláda ve středu souhlasila s návrhem, aby bylo letiště v Praze Ruzyni přejmenováno po bývalém českém prezidentovi na Letiště Václava Havla. ČTK to sdělil zdroj obeznámený s jednáním kabinetu. Podle úterního vyjádření ministra dopravy Pavla Dobeše (VV) by letiště nové jméno mohlo nést od října.

"Mám z toho strašnou radost, Vašek určitě taky, protože to je nejhezčí dárek k mým zítřejším narozeninám," reagovala Dagmar Havlová. "Zvedám skleničku šampaňského a připíjím české vládě, ministru dopravy Dobešovi, Feru Feničovi a všem, co se zasloužili o to, aby tato myšlenka byla uskutečněna."

Havlová nedávno vyjádřila zklamání nad skutečností, že česká vláda s podporou návrhu váhala. V zahraničí podle ní nejsou výjimkou letiště nesoucí název po významných státnících, mezi které Václav Havel bezpochyby patří.

Senátoři schválili zákon o Havlových zásluhách. Letiště s jeho jménem ale nechtějí - čtěte ZDE

Šest ministrů z šestnácti. Jen tolik říká jasné ano pojmenování letiště po Havlovi - čtěte ZDE

Letiště dostane i nové logo

Přejmenování letiště je v kompetenci akciové společnosti Letiště Praha a o věci úředníci jednali také s Českým aeroholdingem, pod který letiště od tohoto měsíce patří, vysvětlil tento týden ČTK ministr dopravy.

Vládě dnes podle všeho představil také navrhovanou konkrétní podobu nového logotypu letiště, médiím jej však zatím ukázat nechtěl.

S nápadem, který si získal řadu příznivců, ale i odpůrce, přišel režisér Fero Fenič jen krátce poté, co Havel loni 18. prosince zemřel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist