Senát ve středu podle očekávání schválil zákon, který oceňuje zásluhy zesnulého prezidenta Václava Havla o svobodu a demokracii. Proti normě byl jen zástupce KSČM, část senátorů měla výhrady proti formě zákona, který nyní dostane k podpisu Havlův nástupce Václav Klaus.

Podporu zákonu vyjádřilo podporu 52 z 59 přítomných poslanců. Proti návrhu hlasoval pouze Václav Homolka z KSČM. Stručná norma konstatuje, že "Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii". Shodlo se na tom 52 z 59 přítomných senátorů.

Hodnotící forma zákona měla v Senátu své odpůrce, kteří se hlasování buď zdrželi, nebo nezúčastnili. "Václav Havel se zasloužil o mnoho dobrého. Pro návrh, kterým to vytesáme do kamenných desek zákona, však ruku nezvednu," uvedl místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL).

Podle Pitharta i podle místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera se historická role osobnosti nemá hodnotit zákonem. "Tato holá věta je velkým zploštěním jeho (Havlovy) osobnosti," komentoval normu Dienstbier. "O pravdě se nedá hlasovat," přidal se Jiří Pospíšil (ODS)

Návrh zákona o zásluhách prvního prezidenta České republiky přinesla vláda bezprostředně po Havlově smrti. Navázal tím na předchozí zákony o zásluhách Tomáše Garriguea Masaryka, Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše.

„Pokud máme zákon, že TGM se zasloužil o stát, představoval bych si, že přijmeme zákon ve znění, že Václav Havel se zasloužil o svobodu,“ navrhoval vicepremiér a šéf diplomacie Karel Schwarzenberg.

Pro Letiště Václava Havla hlasovalo 10 senátorů

Bývalý předseda lidovců Jiří Čunek neuspěl s návrhem, podle něhož měl Senát požádat vládu, "aby zajistila změnu názvu Letiště Ruzyně na Letiště Václava Havla". Pro návrh hlasovalo jen 10 senátorů.

S nápadem přejmenování letiště přišel den po Havlově smrti režisér a producent Fero Fenič. Jeho petici podepsalo 81 tisíc lidí. Proti návrhu se vyjádřil například výtvarník Petr Kellner. Havel byl podle něj "odpůrcem vytváření jakýchkoliv kultů osobnosti". Jeho petici proti novému názvu letiště podepsalo 22 tisíc lidí.

V kabinetu vyjádřilo návrhu jasnou podporu jen 6 ze 16 ministrů. Přejmenování by podle ministra Kalouska stálo 10 až 15 milionů korun. "Mně je to vážně jedno. Odkaz Václava Havla opravdu nestojí a nepadá s tím, jak se bude jmenovat letiště," uvedl ministr financí. Podle Kalouska by to bylo jedno i Václavu Havlovi. "Vezmu si ho v tomto případě za vzor," dodal.