Cestující, kteří za rok navštíví Českou republiku, už možná přistanou na Letišti Václava Havla.

Pojmenování pražského letiště po prvním českém a posledním československém prezidentovi v úterý "posvětili" pražští radní, výzvu ke změně názvu podepsalo za necelý měsíc kolem 80 tisíc lidí.

Nyní je výzva na Úřadě vlády. Jen Nečasův kabinet totiž může o pojmenování letiště rozhodnout, stát je totiž stoprocentním akcionářem aeroholdingu. Premiér po středečním jednání vlády řekl, že ministři se tématem budou zabývat na jaře.

Ve středu přišel tento bod na program jen krátce. Nečas zdůraznil, že jméno Václava Havla není ve vlastnictví státu, proto chce postupovat se souhlasem jeho rodiny.

Názvy světových letišť

Německo
Letiště Konrada Adenauera v Kolíně nad Rýnem
Letiště Franze Josefa Strausse v Mnichově

Slovensko
Letiště Milana Rastislava Štefánika v Bratislavě

Polsko
Letiště Jana Pavla II. v Krakově

Francie
Letiště Charlese de Gaulla v Paříži

Řecko
Letiště Elefthéria Venizéla v Athénách

Turecko
Letiště Mustafa Kemala Atatürka v Istanbulu

Pákistán
Letiště Benazir Bhuttové v Islámábádu

Izrael
Letiště Jásira Arafata v Gaze

Libanon
Letiště Rafika Harírího v Bejrútu

Indie
Letiště Indiry Ghándíové v Dillí

USA
Letiště Johna F. Kennedyho v New Yorku
Letiště La Guardia v New Yorku
Letiště George Bushe v Houstonu
Letiště Ronalda Reagana ve Washingtonu

Jako předsedu vlády, která zastupuje zájmy ČR v akciové společnosti Letiště Praha, si Vás jménem těchto občanů dovolujeme požádat, aby vstupní brána do naší země, kterou ročně projde více než 12 milionů lidí, dostala jméno Václava Havla," napsal Fenič premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Dopis podepsala i režisérka Olga Sommerová a někdejší Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

Nápad, který veřejně podpořila řada českých osobností, má ale i své odpůrce. S výzvou nesouhlasí například někdejší Havlův osobní tajemník Vladimír Hanzel.

V úterý k přejmenování letiště vyzvali i pražští radní. Otázku chce na vládě podle svého mluvčího otevřít ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Zákon o zásluhách

Vláda v prosinci přijala zákon o zásluhách Václava Havla. Podle Feničova dopisu ale nebyl tento krok "doplněn žádným konkrétním činem uznání, který by neměl jen formální a lokální hodnotu".

Fenič premiérovi a všem členům vlády napsal, že v ČR jsou stovky až tisíce pomníků, náměstí, ulic, škol, knihoven, divadel a podobně, které by mohly nést Havlovo jméno. "Jejich působnost i dopad je však vždy limitován místem nebo skupinou obyvatel a u institucí i těžko garantovatelnou úrovní a úspěšnou budoucností," podotkl.

Pojmenování letiště, tedy "vstupní brány do naší země" naopak podle Feniče zasáhne bez ohledu na bydliště, sociální, vzdělanostní a národnostní či věkové omezení, velké skupiny obyvatel včetně menšin. "Tento krok bude mít nadčasovou, nadteritoriální a multikulturní funkci. Bude aktem veřejné služby, kterou pro tuto zemi také dělal Václav Havel," zdůraznil Fenič s tím, že toto rozhodnutí může učinit vláda.

Zaregistrovaná ochranná známka

Státní akciová společnost Letiště Praha si už před Vánoci zaregistrovala v anglickém znění slovní ochrannou známku se jménem bývalého prezidenta Václava Havla - "Vaclav Havel Prague International Airport".

Ve světě nese jméno významných státníků řada letišť. Tím nejznámějším je asi letiště Johna Fitzgeralda Kennedyho v New Yorku. Toto jméno dostalo již 24. prosince 1963, tedy zhruba měsíc po Kennedyho smrti.

Bývalý československý a český prezident Havel zemřel ve věku 75 let v neděli 18. prosince na své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku.